"La Stampa": Komorowski odniósł pyrrusowe zwycięstwo

Włoscy komentatorzy zaczynają się różnić w ocenie wyborów prezydenckich w Polsce. Wczoraj "Corriere della Sera" twierdził, że położyły one kres "wojnie polsko-polskiej", dziś turyńska "La Stampa" wyraża opinię, że Bronisław Komorowski odniósł Pyrrusowe zwycięstwo.

Turyński dziennik jest przekonany, że faktycznym zwycięzcą wyborów jest premier Donald Tusk, który będzie mógł teraz realizować dążenie do zapewnienia Polsce należnego jej miejsca w Europie.

Jeśli chodzi o Jarosława Kaczyńskiego, to nie został on pokonany, być może nawet się umocnił, pisze znany komentator Enzo Bettiza. Lider PiS odrobił straty do oschłego i pozbawionego charyzmy rywala, jakim był Bronisław Komorowski i już szykuje się do przyszłorocznych wyborów do parlamentu.

Na odrodzenie opozycji zwraca uwagę również "Corriere della Sera", mówiąc o "permanentnej kampanii wyborczej", zapoczątkowanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Rzymska "La Repubblica" twierdzi, że wybierając kandydata Platformy Obywatelskiej Polacy "ocalili Unię Europejską", przypominając, że Polska jest najbardziej dynamicznym i liczącym się krajem na wschodzie wspólnoty.

DOSTĘP PREMIUM