PiS pyta: Kto w rządzie Tuska ma podwójne obywatelstwo?

Senator PiS Maciej Klima zapytał Donalda Tuska o wyższych urzędników w jego gabinecie posiadających podwójne obywatelstwo od 2006 r. do dzisiaj - pisze "Polityka". Z obecnych ministrów podwójnym paszportem legitymuje się tylko minister finansów Jacek Vincent Rostowski (obywatelstwo polskie i brytyjskie) oraz podsekretarz stanu w MSZ Paweł Wojciechowski (obywatelstwo polskie i amerykańskie).

Z informacji tygodnika "Polityka" wynika, że z 440 podległych premierowi w tym czasie urzędników tylko czterech miało drugie, poza polskim, obywatelstwo.

Radosław Sikorski zrzekł się brytyjskiego obywatelstwa cztery lata temu, z czego tłumaczył się m.in. w czasie kampanii prawyborczej w Platformie Obywatelskiej. Brytyjskie obywatelstwo natomiast nadal posiada były wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Senator Maciej Klima pytał premiera Tuska o wyższych urzędników z podwójnym obywatelstwom, by upewnić się, czy Mirosław Drzewiecki nie posiada również amerykańskiego paszportu. - To ważna sprawa, bo taki wysoki urzędnik może opuścić nasz kraj i uchylać się od odpowiedzialności - tłumaczył "Polityce".

DOSTĘP PREMIUM