B. doradca Balcerowicza doradzi prezydentowi?

Profesor Witold Orłowski może zostać doradcą ekonomicznym prezydenta Bronisława Komorowskiego - ujawnia "Rzeczpospolita". Rozmówca gazety zbliżony do kręgów rządowych powiedział jednak, że Orłowski nie jest jedynym kandydatem.

Prof. Orłowski był w latach 90-tych doradcą Leszka Balcerowicza. Przez kilka lat był tez szefem doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Pomagał też jego następcy. Lech Kaczyński powołał go w ubiegłym roku do Narodowej Rady Rozwoju.

Na giełdzie nazwisk kandydatów na doradcę ekonomicznego prezydenta pojawiały się także nazwiska innych osób. Są wśród nich między innymi była prezes Pekao Maria Pasło-Wiśniewska, profesor Stanisław Gomułka, Jan Krzysztof Bielecki oraz profesor Dariusz Filar.

"Rzeczpospolita" zauważa, że część z tych osób jest zaangażowana w doradzanie premierowi, inni mieliby zaś zapewne problem z bliskim współdziałaniem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, na co stawia prezydent-elekt. Informator "Rzeczpospolitej" dodaje jednak, że na razie nie ma potrzeby powoływania sztabu doradców, tak jak to było za poprzedniego prezydenta.

DOSTĘP PREMIUM