Schetyna: Przekonam do siebie posłów PiS

- Nie wyobrażam sobie, żeby być marszałkiem trzech czwartych izby, to jest absurd - mówi Grzegorz Schetyna, kandydat PO na marszałka Sejmu. Dlatego będzie starał się przekonać do siebie posłów opozycji. Jako marszałek będzie również pełnił obowiązki prezydenta - ale nie ma żadnych planów związanych ze sprawowaniem tego urzędu. - To jest tylko taki ?czas pomiędzy? - mówi.

Czy jako marszałek będzie trzymał Sejm twardą ręką? - Trudno powiedzieć. Dobra dyscyplina, dobra organizacja pracy są ważne. Ale też dobre relacje, współpraca. Jedno i drugie - odpowiada Grzegorz Schetyna. Na pewno nie będzie to proste, "bo posłowie wiedzą zawsze najlepiej". - Będziemy musieli dużo ze sobą rozmawiać. Jestem optymistą - dodaje.

Jakim marszałkiem będzie Grzegorz Schetyna?

Grzegorz Schetyna będzie starał się przekonać do siebie posłów PiS. - Bo nie wyobrażam sobie, żeby być marszałkiem trzech czwartych izby, to jest absurd. Trzeba być odpowiedzialnym za pracę całej izby - uważa. Zadanie może być prostsze niż się wydaje. - Niektórzy posłowie PiS po cichu mówią mi, że są ze mną, żebym się trzymał. Ja jestem z nimi - zdradza Schetyna. I dodaje: - Krok po kroku, dzień po dniu. Myślę, że ich przekonam do siebie.

Schetyna jako prezydent: To jest tylko "czas pomiędzy"

O swoich planach związanych z pełnieniem obowiązków prezydenta Grzegorz Schetyna nie chce mówić. - Dajcie mi przekonać do siebie izbę dzisiaj w sprawie głosowania na marszałka, a potem zobaczymy - tłumaczy. Sprawowanie tej funkcji traktuje tylko jako "czas pomiędzy" prezydentem-elektem, a objęciem obowiązków prezydenta przez Bronisława Komorowskiego w sierpniu.

Schetyna prezydentem - ułaskawienia, wizyty, weta?

Czy to znaczy, że nie będzie podejmował żadnych decyzji? - Może nie żadnych, ale... - mówi Schetyna. Wizyt zagranicznych jako p.o. prezydenta na pewno nie planuje. Wprawdzie w najbliższym czasie z wizytą przyjeżdża prezydent Niemiec, ale "prezydent Komorowski nigdzie się nie wybiera". - Więc się dobrze składa. Zobaczą się - mówi Schetyna.

Grzegorz Schetyna został rano oficjalnym kandydatem PO na stanowisko marszałka Sejmu; nowy marszałek ma zostać wybrany w pierwszym głosowaniu podczas zaplanowanego na godz. 18. bloku głosowań.

DOSTĘP PREMIUM