"Sejm będzie dumny ze swojego marszałka". Tusk o Schetynie

- Sejm będzie dumny ze swojego nowego marszałka - przekonywał Donald Tusk rekomendując w imieniu klubu PO kandydaturę Grzegorza Schetyny na marszałka Sejmu. - Ma dobre cechy swoich ulubionych bohaterów - gladiatora i Shreka - mówił premier. Posłowie wybrali Schetynę większością 277 głosów.

Za jego kandydaturą głosowało 277 posłów , przeciw było 121, wstrzymało się 16. Większość bezwzględną konieczna do wyboru marszałka wynosiła 208.

Sylwetkę Schetyny przedstawił przed głosowaniem premier Donald Tusk. - Polska potrzebuje dzisiaj polityków - szczególnie tam gdzie demokracja jest kwintesencją naszego działania, więc w parlamencie - którzy nigdy nie pozwolą sobie na zmarnowanie choćby cienia szansy na uzyskanie porozumienia i kompromisu, ale równocześnie wtedy, kiedy go uzyskują są gotowi do podejmowania twardych i szybkich decyzji - mówił Tusk. Poprosił obecnych na sali posłów o poparcie kandydatury Schetyny.

Szef rządu powiedział, że Grzegorz Schetyna jest jego wielkim przyjacielem od ponad 20 lat i człowiekiem, którego nie trzeba przedstawiać. Wyraził przekonanie, że Sejm będzie dumny ze swojego nowego marszałka.

Grzegorz Schetyna został rekomendowany przez PO na stanowisko marszałka Sejmu, gdy prezydentem został dotychczasowy marszałek Bronisław Komorowski.

DOSTĘP PREMIUM