"Przyczyna techniczna". Dworak w TOK FM o dwudniowej zwłoce informacyjnej

- Myślę, że to była przyczyna techniczna - mówi w TOK FM Jan Dworak, odpowiadając na pytanie dlaczego informacja o jego nominacji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dopiero dziś wyszła na jaw. Decyzję w tej sprawie Bronisław Komorowski podjął w środę, gdy wykonywał jeszcze obowiązki prezydenta. Były prezes TVP przyznał, że ma gotowe pomysły dotyczące przyszłości mediów publicznych, ale nie chciał zdradzić szczegółów.

- Media publiczne są bardzo ważnym fragmentem całego pejzażu audiowizualnego i trudno mówić tylko o mediach publicznych, w których zmiany są konieczne, bez szerszego kontekstu - powiedział nowomianowany członek KRRiT.

Na pytanie o konkretne pomysły dotyczące mediów publicznych Dworak podkreślił, że media publiczne powinny być dobrze zorganizowane i właściwie finansowane.

W środę decyzją wykonującego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Dworak oraz Krzysztof Luft zostali powołani w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jan Dworak jest dziennikarzem i producentem telewizyjnym. W latach 2004-2006 był prezesem Telewizji Polskiej. Należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, a później do Platformy Obywatelskiej. Z tej ostatniej partii odszedł po objęciu stanowiska prezesa TVP. Był radnym sejmiku województwa mazowieckiego w latach 1998-2002. Z wykształcenia polonista.

Krzysztof Luft w latach 1999-2001 pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. Od 1 lipca 2008 był dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Sejmu. Z mediami związany jest od początku lat 90. Z wykształcenia aktor, w latach 1990-1998 był dziennikarzem i prezenterem w telewizji publicznej. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Mandaty poprzednich członków Rady wygasły. Stało się to, gdy wykonujący obowiązki prezydenta Komorowski przychylił się do decyzji Sejmu i Senatu o odrzuceniu sprawozdania z działalności KRRiT za 2009 rok. Nowi członkowie muszą być wskazani do 15 lipca.

W skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wchodzi pięciu członków. Są oni wybierani przez Sejm, który wyznacza dwie osoby, Senat , który wyznacza jedną osobę o prezydenta Rzeczypospolitej, który wskazuje dwie osoby. Kadencja członków Rady wynosi sześć lat.

DOSTĘP PREMIUM