Projekt związków partnerskich już po wakacjach trafi do Sejmu

Już po wakacjach w Sejmie zostanie złożony projekt ustawy o związkach partnerskich. Zapowiedziała to w TOK FM Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca SLD. Projekt będzie zakładał m.in. możliwość dziedziczenia po partnerze oraz starania się o prawo do stałego pobytu dla partnera spoza Polski.

- Ten projekt zostanie złożony po wakacjach, choć poważne założenia już są - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca SLD. - To nie jest projekt przygotowany przez klub lewicy, ale przez organizacje pozarządowe, broniące praw osób homoseksualnych - zastrzegła.

W ustawie znajdą się prawa, które wg Piekarskiej nie powinny budzić kontrowersji, bo zawierają przede wszystkim gwarancje ekonomiczne. - W projekcie będzie m.in. prawo do dziedziczenia po partnerze oraz możliwość ubiegania się o prawo stałego pobytu, w przypadku gdy partner nie jest obywatelem Polski. To projekt, który nie budziłby kontrowersji - zaznaczyła Piekarska.

"Ten projekt to oczywistość. To się tym ludziom należy"

- Osoby broniące praw osób homoseksualnych zgłosiły się do parlamentu chcąc zaprezentować pokaz o tym, jak wyglądają związki partnerski na świecie - opowiadała Piekarska. - Tylko klub lewicy na to zaproszenie odpowiedział - dodała. - Po spotkaniu umówiliśmy się, że to ta organizacja zajmie się przygotowaniem projektu. Chyba miesiąc temu dostałam założenia i w tej chwili jest to w obróbce. Potem zamierzamy poddać to pod dyskusję w klubie - mówiła wiceprzewodnicząca SLD.

Według Piekarskiej ten projekt to oczywistość, gwarantująca homoseksualistom prawa, które im się należą. - Zresztą trybunał w Strasburgu pomógł osobom, które domagają się takich praw, bo kilka miesięcy temu zapadł korzystny wyrok w sprawie przejęcia mieszkania po zmarłym partnerze - mówiła.

Co po Sejmie? "Mam nadzieję, że Komorowski nie zawetuje ustawy"

- Mam wrażenie, że zmienia się podejście społeczne do takich rozwiązań - mówiła w TOK FM Katarzyna Piekarska. - Czekaliśmy długo na ten projekt. I nie jest on ustawą samą w sobie, lecz ma założenia zmian w innych poszczególnych ustawach - dodała.

- Trzeba te kwestie uregulować. I podjąć w Sejmie poważną dyskusję na ten temat - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. - Jej głos traktuję jako rozpoczęcie debaty na ten temat - komentowała w TOK FM Katarzyna Piekarska. - Deklaracje Komorowskiego z kampanii również traktuję poważnie i myślę, że jeżeli parlamentowi uda się stworzyć większość, to prezydent nie powinien wetować ewentualnej ustawy. Jest dzisiaj oczekiwanie opinii publicznej, żeby takie regulacje doprecyzować i ułatwić życie ludziom w związkach homoseksualnych - podsumowała Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca SLD.

DOSTĘP PREMIUM