Zaprzysiężenie Komorowskiego w przyszły czwartek? "To możliwe"

Niewykluczone, że zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego na prezydenta odbędzie się już w przyszły czwartek. Rozmawiano dzisiaj o tym na Konwencie Seniorów. - Istnieje taka możliwość, ale to nie jest jeszcze przesądzone - powiedział nam Stefan Niesiołowski. Sąd Najwyższy nie potwierdza, że może jeszcze w tym tygodniu stwierdzić ważność wyborów, co otwiera drogę do zaprzysiężenia prezydenta-elekta.

- Jeśli Sąd Najwyższy rozpatrzy wszystkie skargi dotyczące wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu, możliwe jest, że w przyszły czwartek odbędzie się jednodniowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego dojdzie do zaprzysiężenia Komorowskiego na prezydenta - wyjaśnił nam Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu.

Informację o tym, że w przyszłym tygodniu może dojść do zaprzysiężenia Komorowskiego na prezydenta podała jako pierwsza Informacyjna Agencja Radiowa, powołując się na wypowiedź Stanisława Żelichowskiego, wicemarszałka Sejmu z PSL.

- W żadnym wypadku nie mogę powiedzieć, czy do końca tygodnia Sąd Najwyższy rozpozna wszystkie protesty. Na chwilę obecną do rozpoznania pozostało jeszcze 145 protestów - powiedział Radiu TOK FM Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

SN ma miesiąc na rozpoznanie wszystkich protestów

To czy zaprzysiężenie prezydenta będzie się mogło odbyć 29 lipca jest uzależnione od tego czy do końca tego tygodnia zostaną rozpatrzone skargi wyborcze, a Sąd Najwyższy stwierdzi ważność wyborów prezydenckich.

Zaprzysiężenie prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe musi się odbyć w ciągu 7 dni od ogłoszenia ważności wyborów przez Sąd Najwyższy. Jeżeli sąd wykorzystałby cały przysługujący mu na to czas, to złożenie przysięgi przez prezydenta - elekta nastąpi najpóźniej 11 sierpnia.

DOSTĘP PREMIUM