Palikot ma już pytania do komisji Macierewicza. O katastrofę i Jarosława Kaczyńskiego

- Czy prawdą jest, jak twierdzi uparcie krążąca po Warszawie plotka, że nalegał (Jarosław Kaczyński - red.) na wylądowanie w Smoleńsku mimo deklarowanych trudnych warunków pogodowych? - to jedno z pytań, jakie Janusz Palikot zada na komisji Macierewicza, która ma zbadać przyczyny tragedii smoleńskiej. Na swoim blogu wypisał jedenaście podobnych pytań.

Palikot pytania ws. katastrofy smoleńskiej

 

- Chcę przystąpić do poselskiego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, aby wyjaśnić kto stoi za zbrodnią, o której mówił wczoraj kilkakrotnie Pan Poseł Antonii Macierewicz - pisze na swoim blogu Janusz Palikot . Następnie wymienia listę jedenastu pytań, które chce zadać na obradach komisji.

- Aby nie być gołosłownym, podobnie jak wielu szacownych członków tego zespołu poselskiego, pozwalam sobie na zadanie kilku, moim zdaniem, kluczowych pytań w tej sprawie. Odpowiedzi pozwolą przywrócić właściwą miarę sprawie, w której od pewnego czasu Koleżanki i Koledzy z Prawa i Sprawiedliwości wydaje się, że zatracili miarę - zapowiada.

W pierwszych pytaniach Palikot podejmuje temat "interpelacji posła Karola Karskiego w sprawie rzekomego tchórzostwa pilota rządowego samolotu, który odmówił wykonania polecenia Prezydenta w sławnym locie do Gruzji". Sugeruje, że Arkadiusz Protasiuk, pilot prezydenckiego samolotu, który również leciał wtedy do Gruzji, mógł przez tamte wydarzenia "zachować się niezgodnie z przepisami".

Kolejne pytania dotyczą celów wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu: "Czy był to prywatny wyjazd?", "Czy był to wyjazd będący próbą przykrycia oficjalnej, państwowej wizyty Premiera Tuska?", "Czy wyjazd ten był elementem trwającej wówczas pre-kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP prowadzonej przez PiS?", "Czy decyzja o zorganizowaniu wyjazdu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia była konsultowana z jego bratem Jarosławem?".

Pytania o Jarosława Kaczyńskiego

Interesuje go również kilka kwestii dotyczących Jarosława Kaczyńskiego. "Czy Jarosław Kaczyński jest gotów ujawnić o czym rozmawiał ze swoim bratem na chwilę przed jego tragiczną i bezsensowną śmiercią przez telefon satelitarny?", "Czy prawdą jest, jak twierdzi uparcie krążąca po Warszawie plotka, że nalegał na wylądowanie w Smoleńsku mimo deklarowanych trudnych warunków pogodowych?", "Dlaczego Jarosław Kaczyński, jeśli nie on to kto, odmówił wspólnego lotu rządowym samolotem razem z Premierem Tuskiem po katastrofie?" - pyta na blogu.

Ostatnie pytanie dotyczy przetargu na samolot rządowy, który przez wiele lat nie mógł zostać rozpisany. - Dlaczego dwóch kolejnych Premierów rządzących Polską z mandatu PiS, Kazimierz Marcinkiewicz i Jarosław Kaczyński nie zdecydowało się na zakup nowych samolotów dla członków Rządu? Jak rozumieć w tym kontekście ujawnione Gazecie Polskiej słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane pod adresem Radosława Sikorskiego, których Kaczyński obciążył rząd Premiera Tuska odpowiedzialnością za brak tego zakupu? Dlaczego rządy PiS nie kupiły nowych samolotów? - zastanawia się Palikot.

DOSTĘP PREMIUM