"Krzyż - nielegalną budowlą. Harcerze dokonują samoukarania? - Senyszyn

Zdaniem europosłanki lewicy - Joanny Senyszyn, krzyż stojący przed Pałacem Prezydenckim, to samowola budowlana, a ci, którzy go postawili powinni być karani tak samo, jak inni łamiący prawo budowlane. - Harcerze dokonują samoukarania niosąc ten wielki krzyż do Częstochowy - mówi Senyszyn.

Europosłanka Joanna Senyszyn nazwała stojący przed Pałacem Prezydenckim krzyż "nielegalną budowlą". - I jak każda nielegalna budowla powinien być usunięty natychmiast. Niestety prezydent elekt Komorowski nie podjął takiej decyzji, uznał, że trzeba pytać Episkopatu. Ja nie wiem, czy, gdyby to było co innego niż krzyż, to też by były takie ceregiele z usunięciem czegoś, co jest postawione nielegalnie - mówiła w TVN 24 europosłanka.

- Krzyż jako symbol, to jest zupełnie co innego, ale symbole to trzeba nosić w sercu i mieć je zawsze na uwadze w życiu, kierować się wskazaniami, które niosą. Natomiast nie czarujmy się - nie wolno stawiać krzyża tam, gdzie komu przyjdzie do głowy.

Zdaniem Senyszyn, fakt, że krzyż będzie towarzyszył pielgrzymce w drodze do Częstochowy, a później przeniesiony zostanie do kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, to "sprytne rozwiązanie".

- Nie było innego wyjścia tylko namówić harcerzy, żeby za karę, że ten krzyż nielegalnie postawili, teraz go nieśli na pielgrzymkę.

Europosłanka powiedziała, że harcerze "robiąc sobie drogę krzyżową i niosąc ten wielki krzyż do Częstochowy - dokonali samo ukarania." Jej zdaniem za postawieni krzyża przed Pałacem Prezydenckim powinna grozić taka sama kara jak za dokonanie samowoli budowlanej.

- Ja nie widzę różnicy, z reszta - prawo nie rozróżnia, a ja się trzymam ściśle prawa - podsumowała Senyszyn.

DOSTĘP PREMIUM