Polscy dyplomaci dostaną telefony satelitarne

150 telefonów satelitarnych kupi resort spraw zagranicznych dla polskich dyplomatów. Aby utrzymanie nowych aparatów nie było zbyt kosztowne, dzwonienie z większości z nich ma odbywać się w systemie prepaid.

Do tej pory - jak ustaliło Tokfm.pl - resort spraw zagranicznych dysponował tylko kilkoma telefonami satelitarnych. Używali ich najważniejsi urzędnicy, w tym w razie potrzeby minister Radosław Sikorski. Jednak jeszcze w tym roku takie nowoczesne telefony mają dostać dyplomaci z polskich placówek zagranicznych na całym świecie. Powód?

"Telefony satelitarne mają zapewnić łączność w sytuacjach kryzysowych"

Zapytaliśmy o to w MSZ. Biuro prasowe resortu w piśmie przesłanym do nas przekonuje, że telefony satelitarne mają zapewnić "bezpieczną łączność mobilną z Centralą oraz z innymi placówkami zagranicznymi MSZ w sytuacjach kryzysowych". I tu podaje przykład: chodzi o wydarzenia takie jak ewakuacja placówki, stan klęski żywiołowej czy też awarie i przeciążenia lokalnych, naziemnych nadajników GSM.

Jak też podkreśla biuro prasowe MSZ dyplomaci często przebywają w regionach, gdzie nie ma zasięgu tradycyjnej telefonii komórkowej. Tam będą mogli teraz korzystać z telefonów satelitarnych.

Dyplomaci z USA porozmawiają przez telefon tylko 20 minut miesięcznie

Resort chce jednak zadbać o to, aby koszt satelitarnych połączeń był na bieżąco kontrolowany, a utrzymanie telefonów w miarę tanie. Dlatego - jak wynika z ogłoszonego już przetargu - większość telefonów, które trafią do polskich ambasad i konsulatów ma działać w systemie prepaid. Każda z placówek zagranicznych ma dostać specjalny kod doładowujący, który umożliwi wykonanie mu maksymalnie 100 minut połączeń.

Wyjątkiem ma być telefon satelitarny, który będzie używany na terenie Stanów Zjednoczonych. Ten będzie działał w systemie abonamentowym, ale resort chce wprowadzić ostry limit połączeń z niego. Dyplomaci z USA będą mogli rozmawiać przez niego maksymalnie tylko 20 minut miesięcznie. MSZ nie zdradza planowanych kosztów zakupu.

- Telefon satelitarny to już pewien standard. Od lat takich telefonów używają amerykańscy dyplomaci - zauważa w rozmowie z Tokfm.pl dr Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i chwali decyzję resortu: - Najważniejsze jest to, aby polscy dyplomaci mogli niezależnie, gdzie są, wzajemnie się porozumieć. Telefon satelitarny wydaje się najbardziej efektywny, niezawodny i na dodatek połączenia z niego są najbardziej bezpieczne - wskazuje Liedel.

DOSTĘP PREMIUM