Tabliczka 15X30 cm, cisza... - Axel Springer przeprosił Giertycha

Tuż po niedzielnym wydaniu "Faktów" na ekranach telewizorów pojawiła się męska postać w garniturze trzymająca tabliczkę. Na tabliczce - wymiary 15 cm x 30 cm. I tekst: "Axel Springer Polska Sp z.o.o. przeprasza Pana Romana Giertycha...". Koncern przeprosił byłego ministra za publikację w tabloidzie ''Fakt".

"Axel Springer Polska Sp z.o.o. przeprasza Pana Romana Giertycha za to, że naruszyła Jego dobra osobiste w ten sposób, ze dopuściła się opublikowania w wydaniu Gazety Codziennej Fakt z dnia 1 marca 2007 r. artykułu naruszającego dobra osobiste Romana Giertycha pt. "Prywata Romana Giertycha. Dał rodzicom rządowe auto" oraz "Rządowa bryka dla rodziców Giertycha" bezzasadnie sugerującego, iż Roman Giertych jako wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji Narodowej wykorzystał służbowe auto do wożenia swoich rodziców" - to pełna treść ogłoszenia.

Ogłoszenie było emitowane przez 30 sekund. Nie podłożono żadnego dźwięku.

"Fakt" o Giertychu

O co chodzi w sprawie? W marcu 2007 roku "Fakt" opublikował informację, jakoby ówczesny Minister Edukacji Narodowej, jednocześnie wicepremier Roman Giertych udostępniał swoim rodzicom służbową limuzynę, żeby mogli jeździć nią na zakupy.

Dwa teksty - "Rządowa bryka dla rodziców Giertycha" i "Prywata Romana Giertycha. Dał rodzicom rządowe auto" - zostały zilustrowane zdjęciami, na których widać osoby wsiadającego do rządowego samochodu.

Po publikacjach Giertych skierował sprawę do sądu, który uznał, że zdarzenia opisywane przez "Fakt" nie miały miejsca. Po korzystnym dla Giertycha wyroku sąd nakazał wydawcy "Faktu" wypłacenie odszkodowania oraz przeprosiny w "Fakcie", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej" oraz wykupienie plansz z treścią przeprosin przed "Faktami" TVN oraz w portalu Interia.pl.

20 lipca w prasie pojawiły się ogłoszenia o dokładnie takiej samej treści, jak napis na planszy. - Bardzo się cieszę, że udało mi się ich złamać - komentował wówczas były wicepremier. - Nie pamiętam, żeby ktoś zaliczył taką wtopę dziennikarską jak "Fakt" - dodał.

DOSTĘP PREMIUM