Borowski o krzyżu: Szukanie konfliktów to sposób na życie polityczne PiS

Trzeba postępować konsekwentnie, uważając, żeby nie tworzyć nowych martyrologii. Ci, którzy mówią, że krzyż trzeba przenieść mają rację, ale muszą postępować ze świadomością, że być może nie skończy się to dzisiaj - mówił w Poranku Radia TOK FM z SdPl.

Chodzi o krzyż ustawiony przez harcerzy pod Pałacem Prezydenckim po katastrofie samolotu prezydenta pod Smoleńskiem. Dziś ma on zostać przeniesiony do pobliskiego kościoła św. Anny. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, warszawskiej kurii i harcerze.

Jednak o godz. 13.00, gdy przenoszenie krzyża ma się rozpocząć przed Pałacem Prezydenckim może być gorąco. Pół godziny wcześniej na marsz zwołują się "obrońcy krzyża". Zwolennicy pozostawienia krzyża zwołują się SMS-ami: "3 sierpnia 12:30 pl. Piłsudskiego - wznosimy nowy krzyż". Według nieoficjalnych informacji przed Pałacem Prezydenckim w momencie przeniesienia krzyża zebrać się mają politycy PiS. Rzecznik klubu nie potwierdza ani nie zaprzecza tej informacji.- Żyjemy w wolnym kraju i każdy może się udać tam, gdzie chce - mówił Polskiemu Radiu

Borowski:

- Krzyż i inne kwestie są stale wywoływane w związku z koncepcją polityczną jaką prezentuje Jarosław Kaczyński i PiS - mówił dziś w TOK FM Marek Borowski. - To jest szukanie elementów konfliktowych z rządem i Platformą Obywatelską, które by polaryzowały scenę polityczną, odwoływały się do emocji, do przesądów czy urazów, które są w ludziach obecne.

- Jeśli chodzi o PiS, to jest ich sposób na życie polityczne. Kiedyś byli Niemcy, byli również Rosjanie. Stale ta groźba, która wisiała nad Polską, i której tylko PiS mógł zapobiec. Wszyscy inni byli zdrajcami i pachołkami - mówił Borowski. - Teraz mamy krzyż i podział na ludzi, którzy czują, cierpią, są prawdziwymi Polakami i resztę, która jest jakimiś wyrobkami. Na szczęście ta reszta stanowi większość, ale ta mniejszość jest bardzo aktywna i krzykliwa. Obawiam się, że ta sprawa szybko się nie skończy.

DOSTĘP PREMIUM