"Rostowski ma zamiar podnoszenia VAT na żywność i leki" - sugeruje Waldemar Pawlak. I podpowiada inne rozwiązania

Zapowiada się gorące posiedzenie rządu. RM zajmie się planem finansowym, a Waldemar Pawlak już mówi, że dokument jest niejasny. I sugeruje, że min. Rostowski chce podwyższyć VAT na leki i żywność. Według wicepremiera zamiast tego rząd powinien zająć się sprzedażą ziemi. To mogłoby dać budżetowi nawet 35 mld zł.

Premier zapowiedział podwyżkę 22 proc. stawki VAT. To ma być sposób na zwiększenie wpływów do budżetu. Ale okazuje się, że sprawa nie jest tak jednoznaczna. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak wieloletni plan finansowy przygotowany przez min. Jacka Rostowskiego jest niezbyt jasny. - Umawialiśmy się z premierem na podwyżkę 22 proc. stawki VAT. A w samym dokumencie jest dosyć niejasno zapisane, jaki jest zakres zmian. Wydaje się, że min. Rostowski ma zamiary podnoszenia 7 proc. stawki VAT: na żywność, leki, artykuły sanitarne dla dzieci. To niedopuszczalne w dzisiejszych czasach, bo powinniśmy skupić się na mechanizmach, które pozwolą wychodzić z recesji - ale nie będą zabijały popytu, a szczególnie nie będą narzucały niewspółmiernych obciążeń dla ludzi, którzy mają niskie dochody. To na pewno będzie przedmiotem rozmów na posiedzeniu Rady Ministrów - mówił Pawlak.

Wicepremier z PSL powtórzył, że w rozmowach z premierem Tuskiem zdecydowanie podkreślał iż nie widzi możliwości podwyżki 7 proc. stawki VAT.

Pawlak: W kwestii podatków są pewne niejasności

PSL proponuje sprzedaż ziemi i leasing konsumencki

Zgody na podwyżki pozostałych stawek podatku VAT nie ma. Wiadomo też, że zapowiedziana zmiana nie przyniesie zbyt wielkich pieniędzy budżetowi. Jak więc poprawić kondycje naszych finansów? Waldemar Pawlak powiedział, że kilkakrotnie już proponował sprzedaż ziemi. - Sprawa trwałego zagospodarowania ziemi państwowej - to bardzo realistyczne. Żeby ziemia była własności tych, którzy ją uprawiają. Nie może być tak, że teraz nie została sprzedana - a potem będą pretensje, że przychodzą ludzie z dużym kapitałem i kupują - powiedział wicepremier i minister gospodarki.

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM ze sprzedaży 1,8 mln ha mielibyśmy ok. 35 mld dochodów. Ale Platforma, jak podkreślił Pawlak, nie bardzo interesuje się tą propozycją.

PSL ma też inne propozycje na zwiększenie wpływów do budżetu. - W ustawie deregulacyjnej proponujemy, żeby szeroko udostępnić leasing konsumencki. To poprawia koniunkturę i przynosi podatki ministrowi finansów - mówił szef ludowców.

Ukłon w stronę wyborców PSL

Łukasz Lipiński nie ma wątpliwości skąd PSL ma akurat takie pomysły na poprawę kondycji budżetu. - Odpowiedź jest prosta. Jak rozumiem elektorat PSL jest zainteresowany zakupem ziemi - mówił dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Poranku Radia TOK FM. A redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej" - Tomasz Wróblewski pytał. - Dlaczego mamy sprzedać całą ziemię, a nie na przykład PKO BP, PZU i innych firm państwowych?

Posiedzenie Rady Ministrów dotyczące finansów ma zacząć się o 13. Po południu premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostkowski o kondycji finansów państwa mają rozmawiać z szefami klubów parlamentarnych.

TOK FM PREMIUM