Orędzie, złożenie kwiatów i premier jak zwykły poseł. Znamy program zaprzysiężenia prezydenta

Kolumna prezydencka przed Sejmem pojawi się o 9:52. Państwo Komorowscy zajmą miejsca w loży prezydenckiej punktualnie o 9:59. Koniec uroczystości w Sejmie - około 11:10. Szef Kancelarii Sejmu - Lech Czapla - zapewnia, że przygotowania do zaprzysiężenia prezydenta są zapięte na ostatni guzik. Pytany o to, czy z sali znikną zdjęcia posłów PiS, którzy zginęli 10 kwietnia odpowiada: to nie jest pytanie do mnie.

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o 10. Minutę wcześniej - jak ujawnił w Komentarzach Radia TOK FM szef Kancelarii Sejmu - w loży prezydenckiej na sali plenarnej zasiądą Anna i Bronisław Komorowscy. - Kolumna prezydencka przyjedzie przed wejście główne do Sejmu o 9:52 - mówił Lech Czapla. To on razem z szefową kancelarii Senatu - Ewą Polkowską - powita parę prezydencką. Już na niespełna dobę przed rozpoczęciem uroczystości przygotowania - jak zapewniał min. Czapla - będą zapięte na ostatni guzik. - Nawet jeżeli coś jest niegotowe, to nie ujawnię tego. To są nasze intymności i nie będę o tym rozmawiał - mówił.

W czasie zaprzysiężenia obowiązywać będą w Sejmie specjalne zasady. Nie będzie można zobaczyć Donalda Tuska w ławach rządowych. Premier - tak jak inni członkowie rządu, którzy mają mandat poselski zasiądzie na "zwykłym" miejscu posła.

Niestety nie wiadomo, czy z sali plenarnej Sejmu znikną zdjęcia posłów PiS, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego tupolewa. Mimo zapowiedzi zdjęcia cały czas stoją na fotelach, które zajmowali zmarli politycy. Pytany o zdjęcia min. Czapla odpowiedział: "to nie jest pytanie do mnie, to miejsca w sektorze Prawa i Sprawiedliwości".

Orędzie prezydenta i galeria pełna gości

Wiadomo, że prezydent - po zaprzysiężeniu - wygłosi orędzie. Ale na tym uroczystości w sali plenarnej nie zakończa się. - Jeszcze będzie dosyć istotny, choć formalny, element posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Nastąpi odczytanie protokołu. Protokół czytać będzie poseł-sekretarz Beata Bublewicz - poinformował szef Kancelarii Sejmu.

Udział w zaprzysiężeniu potwierdziło już - między innymi - przedstawicieli korpusu dyplomatycznego (dla którego przeznaczono ok. 100 miejsc) i duchowni nie tylko katoliccy. Zaproszenia otrzymali wszyscy byli premierzy. Ale jak stwierdził min. Lech Czapla nie wszyscy będą obecni. Zaproszenia otrzymali oczywiście także byli prezydenci. Dziś dopiero okazało się, że oprócz Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego zaproszono też gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Schetyna zaprosił Jaruzelskiego. Czytaj.

Jeszcze przed ujawnieniem tej informacji min. Czapla zapowiedział, że prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski zasiądą w sąsiednich lożach na galerii.

Na galerii czeka też miejsce na rodzinę prezydenta-elekta.

Koniec około 11:10

Plan piątkowych uroczystości przewiduje też złożenie kwiatów przez prezydenta pod tablicą upamiętniającą posłów poległych, pomordowanych w czasie II wojny światowej. Potem Bronisław Komorowski w gabinecie marszałka Sejmu spotka się z konwentami obu izb parlamentu. Na rozmowę zaplanowano 25 min. Będzie to ostatni punkt uroczystości zaplanowanych w Sejmie.

Jak mówił min. Czapla około 11:10 kolumna z samochodem prezydenta powinien "opuścić teren Sejmu".

A o 12 rozpocznie się msza w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana, koncelebrowana przez abp. Kazimierza Nycza.

TOK FM PREMIUM