Klich: Pułkownik Gut otrzymał ode mnie dyrektywy dotyczące GROM-u

Minister obrony potwierdził, że pułkownik Jerzy Gut będzie nowym szefem GROM. Bogdan Klich poinformował w Sejmie, że przyjął rezygnację dotychczasowego dowódcy jednostki, pułkownika Dariusza Zawadki.

- Decyzje kadrowe w sprawie dowódcy GROM uważam za ostateczne. Przyjąłem wypowiedzenie pana pułkownika Zawadki. Równocześnie wyznaczyłem nowego dowódcę, który od jutra przejmuje swoje obowiązki, także płynność dowodzenia w jednostce jest zapewniona. Nowy dowódca, pan pułkownik Gut zna bardzo dobrze jednostkę, przed laty był zastępcą jej dowódcy. Przez jakiś czas nawet kierował jednostką osobiście - powiedział Klich.

Dotychczasowy szef elitarnej jednostki pułkownik Dariusz Zawadka złożył rezygnację w miniony piątek. Według informacji medialnych, powodem były sprawy personalne. Pułkownik Zawadka nie zgadzał się z planowanym wyznaczeniem pułkownika Piotra Patalonga na dowódcę sił specjalnych czyli przełożonego dowódcy GROM. Razem z pułkownikiem Zawadką dymisje miało złożyć pięciu innych oficerów GROM, jednak żadna z tych rezygnacji nie dotarła na biurko ministra obrony.

"GROM to nasz atut przetargowy i towar eksportowy"

Klich poinformował, że nowy dowódca GROM otrzymał też konkretne wskazówki, które mają pomóc uporządkować sytuację w jednostce. - Pan pułkownik Gut dostał ode mnie dyrektywy, jak ma funkcjonować jednostka w przyszłości. Jednostka jest najlepiej wyposażoną jednostką polskiego wojska i jest naszym atutem przetargowym i naszym towarem eksportowym. Od samego początku swojego ministrowania przywiązuję wielką wagę do tej jednostki, czego wyrazem są nakłady finansowe, które pokrywają dużą część budżetu wojsk specjalnych - dodał szef MON.

Pułkownik Jerzy Gut obejmie nową funkcję jutro. Teraz pracuje w Dowództwie Wojsk Specjalnych w Krakowie. Od marca do lipca 2008 roku pełnił już obowiązki dowódcy GROM. Niedawno wrócił ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przez kilka miesięcy studiował w prestiżowej National Defence University w Waszyngtonie.

DOSTĘP PREMIUM