Abp Nycz: To sztuka być prezydentem wszystkich Polaków

Droga do tej prezydentury prowadzi poprzez krzyż tragicznego wydarzenia spod Smoleńska - mówił metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz w trakcie mszy w intencji ojczyzny i rozpoczynającego prezydenturę Bronisława Komorowskiego.

Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz mówił w homilii, że prezydent jest stróżem fundamentu tych wartości, na których nasze państwo jest budowane od setek lat.

- Być prezydentem wszystkich Polaków. Być prezydentem, który służy. To jest odpowiedzialność ogromna przed narodem, Bogiem i historią - mówił abp Nycz. - Ten najwyższy urząd w państwie jest bowiem największą służbą z wszystkim w duchu słów Chrystusa: "kto chce być pierwszym między wami niech będzie tym który służy" - dodał.

Arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że prezydent odpowiada przed Bogiem i historią z tego, jak pełni swoją służbę. Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że warto doceniać dorobek poprzednich pokoleń, które musiały sprostać wyzwaniom służby krajowi w tak trudnych okresach jak II wojna światowa, i w momentach przełomowych - jak czerwiec 1989 roku.

Katastrofę smoleńską trzeba upamiętnić "bez sporów i niedobrych emocji"

Metropolita warszawski wspomniał też tragiczny wypadek lotniczy, w którym zginął poprzedni prezydent Polski: - Droga do dzisiejszej inauguracji prezydenta, prezydentury przyspieszonej prowadzi przez krzyż tragicznego wydarzenia spod Smoleńska - mówił abp. Nycz - Nie można w trakcie tej homilii (...) nie wspomnieć tragicznie zmarłego prezydenta, pana Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki, oraz 94 ofiar smoleńskiej katastrofy. Wydarzenie to zostanie na stałe zapisane w historii Polski. dla naszego pokolenia które to przeżyło i w tym uczestniczyło, zostanie zapisane w żywej naszej ludzkiej pamięci. trzeba, żeby było także godnie upamiętnione w naszej ojczyźnie. Zawsze jednak bez niedobrych emocji i nikomu niepotrzebnych sporów - powiedział.

"Wszyscy wiemy ile przed ile przed Panem trudnych i ważnych decyzji"

Abp Nycz podkreślił, że przed prezydentem Komorowskim stoi wiele decyzji, dotyczących sfery moralności i godności człowieka. Wyraził nadzieję, że głowa państwa sprosta temu wyzwaniu i przywołał też słowa czytania z I Księgi Królewskiej o królu Salomonie, który prosi Boga o mądrość.

- Do dziś dnia mówimy "mądry jak król Salomon". Szanowny panie prezydencie, wszyscy zdajemy sobie sprawę ile przed Panem będzie spraw i decyzji ważnych, trudnych i odpowiedzialnych, często dotykających rdzenia istotnych spraw moralnych, decydujących o godności każdego człowieka. (...) Mądrość to wiedza, doświadczenie, kompetencja i owo "serce pełne rozsądku" - mówił arcybiskup.

Mszę w warszawskiej archikatedrze świętego Jana koncelebruje prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk. Prymas, rozpoczynając mszę świętą, modlił się za to, by Bronisław Komorowski pełnił swoją służbę jako prezydent w zgodzie z konstytucją.

DOSTĘP PREMIUM