Graś: Ruszyła wypłata zasiłków powodzianom

- Ustawy, które w związku z powodzią będziemy teraz nowelizować, będą dotyczyły przede wszystkim przedsiębiorców - mówił w Poranku TOK FM Paweł Graś, rzecznik rządu. - Mamy regulacje z UE, które traktują tego typu pomoc jako pomoc państwową i za każdym razem musimy na nią uzyskać zezwolenie z Unii Europejskiej - dodał. Graś podkreślił, że najbardziej zalane tereny zostaną wpisane na listę specjalnego programu rządowej pomocy.

- Już ruszyła wypłata zasiłków. Gminy już mogą rozpocząć wypłatę zasiłków do 6 tys. złotych - powiedział w TOK FM rzecznik rządu, Paweł Graś. Wymieniał, jakim rodzajem nowelizacji zajmie się Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu. - Ustawy będą dotyczyły przede wszystkim przedsiębiorców. Mamy regulacje z Unii Europejskiej, które traktują pomoc im jako pomoc państwową. W związku z tym za każdym razem musimy uzyskać zezwolenie z UE na konkretny cel - dodał rzecznik rządu.

Graś: Ustawy będą dotyczyć głównie przedsiębiorców

Gość Poranka TOK FM podkreślił, że najbardziej zalane tereny zostaną wpisane na listę specjalnego programu rządowej pomocy, obejmującego najbardziej poszkodowane gminy. - Bogatynia zostanie prawdopodobnie dopisana do tej listy - stwierdził Graś.

- Ale czy to nie nadwyręży budżetu? Pieniądze kiedyś się skończą - przestrzegał swojego gościa Grzegorz Kozak. - Wydatki będą rozłożone na lata. Pieniądze będziemy pozyskiwać w budżecie i z Unii Europejskiej - uspokajał rzecznik rządu. - Złożyliśmy wniosek do EU i mamy szansę na dotacje w wysokości 100 mln euro, właśnie na odbudowę infrastruktury - dodał.

Jak długo potrwa wprowadzanie zmian mających pomóc powodzianom? - Mam nadzieję, że Sejm, który zbierze się najpewniej w tym tygodniu, będzie miejscem, gdzie pokażemy solidarność wobec ludzi, których dotknęła klęska - stwierdził Graś. Przestrzegł, że przyjdzie też czas rozliczeń po powodzi. - Jeśli chodzi o samorządowców, to ich rozliczenie nastąpi w wyborach na jesieni - mówił.

Śledztwo smoleńskie znowu przyspieszy?

- W zeszłym tygodniu do Moskwy udał się z wizytą minister Miller. To był efekt listu, który Edmund Klich przesłał do komisji rosyjskiej. Wyliczał w nim dokumenty, których jeszcze nie dostarczono polskim ekspertom. Efektem tego była wczorajsza rozmowa premiera Putina z premierem Tuskiem - relacjonował postępy śledztwa smoleńskiego rzecznik rządu. - Wczorajsze spotkanie odbyło się z inicjatywy Putina - dodał Graś.

- Putin stwierdził krótko, że podjął wszystkie niezbędne decyzje, aby materiały ze śledztwa trafiły jak najszybciej do rąk polskich śledczych - podkreślił Graś. - Prowadziliśmy rozmowy wcześniej na wielu szczeblach, a spowolnienie w przekazywaniu materiałów nastąpiło po tym, jak polska strona zadecydowała o opublikowaniu zapisów ze stenogramów - dodał.

Graś: Dostaniemy duży pakiet materiałów z prokuratury rosyjskiej

Rzecznik rządu dodał jednak, że polska strona otrzymała zapewnienie, że do końca sierpnia otrzyma kolejny duży pakiet materiałów z prokuratury rosyjskiej. - Jeśli chodzi o stronę rządową, to kolejne partie materiałów po opracowaniu będziemy ujawniać. Oczywiście jeżeli to nie będzie godziło w dobro śledztwa - podsumował rzecznik rządu, Paweł Graś.

DOSTĘP PREMIUM