PiS proponuje: zróbmy narodowy konkurs w sprawie tego, jak upamiętnić ofiary katastrofy

Prawo i Sprawiedliwość proponuje przeprowadzenie narodowego konkursu, który miałby wskazać jak najlepiej upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej.

Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS mówił o tej propozycji na konferencji prasowej w Sejmie w momencie, gdy zgodę na wywieszenie tablicy wydała konserwator zabytków . Chwilę potem zaczęto ją montować na ścianie Pałacu Prezydenckiego.

PiS apeluje o dyskusję o pomniku przed Pałacem

Zdaniem Błaszczaka najlepszym rozwiązaniem byłby konkurs, który wyłoniłby najlepszy pomysł na upamiętnienie wydarzeń z 10 kwietnia. W zespole konkursowym miałyby znaleźć się przedstawiciele rodzin ofiar tragedii, harcerze, artyści i architekci. - Wspólnie można wypracować kompromis. Jest to możliwe - zapewniał Błaszczak.

Jego zdaniem o tym, jak upamiętnić katastrofę nie może decydować tylko stołeczny konserwator zabytków. - To jest wyłącznie urzędnik. Nie może być tak, ze wola narodu jest sprowadzana do tego, jak zdecyduje stołeczny konserwator zabytków - stwierdził Błaszczak.

Posłowie PiS zaapelowali też do prezydenta, aby wyszedł do ludzi i przeprowadził konsultacje z nimi w sprawie upamiętnienia wydarzeń z 10 kwietnia. - Apelujemy do Bronisława Komorowskiego, żeby poczuł brzemię odpowiedzialności za to co się dzieje przed Pałacem Prezydenckim. Gospodarzem tego miejsca jest Komorowski i to on swoją niefortunną wypowiedzią wywołał lawinę. I ta lawina musi być zatrzymana - zaznaczył Błaszczak.

"Apelujemy do prezydenta o dialog"

PiS: Sprawę rozstrzygnęli urzędnicy kancelarii i Hanny Gronkiewicz-Waltz

Paweł Kowal z PiS na tej samej konferencji prasowej zastrzegał, że jego partia zdaje sobie sprawę, że prezydent "nie zadowoli wszystkich", ale jego zdaniem ważne są gety. - Myślę, że nieżyjący szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński czy ś.p. Władysław Stasiak po prostu by wyszli, zaprosili tych ludzi do Pałacu. Dzisiaj tego brakuje, to jest potrzebne - mówił Kowal.

PiS: Nasze propozycje od razu były nazwane partyjnymi

DOSTĘP PREMIUM