Dr Materska-Sosnowska w TOK FM: "Odsłonięcie to woda na młyn PiS-u". Szczypińska: "Oburzające"

- To nie jest tablica upamiętniająca ofiary katastrofy, tylko symbol, taki jak krzyż, który jest potrzebny niektórym środowiskom - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z UW. - Za następne wydarzenia pod Pałacem odpowiedzialny będzie Komorowski - komentowała z kolei posłanka PiS, Jolanta Szczypińska.

- Faktycznie można dyskutować, czy tablica powinna być odsłonięta z większą oprawą publiczną - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jestem przekonana, że nieważne jaka by to nie była tablica - na pewno by nie zadawalała wszystkich - dodała.

Według dr Materskiej-Sosnowskiej oprawa odsłonięcia tablicy pozostawia wiele do życzenia. - Nie widzę wytłumaczenia dlaczego tak zrobiono. Słowa, które wypowiedział szef kancelarii powinny być wypowiedziane wcześniej. To wszystko powinno być zapowiedziane, przygotowane. A tak to trochę jest niepoważne i dało wodę na młyn posłom PiS-u, którzy będą mogli to wydarzenie wykorzystywać jako niegodne uczczenie pamięci ofiar - dodała.

Jej zdaniem odsłonięta dzisiaj tablica nie jest upamiętnieniem ofiar, lecz symbolem, takim jak krzyż - potrzebny niektórym środowiskom.

Szczypińska: "Zadziwiające i oburzające wydarzenie"

- Z ogromnym zdumieniem przyjęłam wiadomość o odsłonięciu tablicy, zresztą tak, jak większość posłów - mówiła w Komentarzach TOK FM posłanka PiS, Jolanta Szczypińska. - Rozmawiamy na posiedzeniu Sejmu o ważnych rzeczach i w ich trakcie dowiadujemy się, że zostaje odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej - opowiadała. - Musi to budzić zdziwienie i oburzenie, bo jak rozumiem, ten pomysł z tablicą był znany wcześniej, jednak nikt o tym nie wiedział - dodała.

Szczypińska stwierdziła, że od tej pory, za każde wydarzenie sprzed Pałacu Prezydenckiego odpowiadał będzie Bronisław Komorowski. - Jeżeli prezydent nie chce prowadzić z narodem dialogu, to ja tego nie rozumiem - stwierdziła. - To działanie prowokacyjne wobec obecnych pod Pałacem.

- Rozumiem, że tablica zawisła, ale mam nadzieję, że obok tablicy będzie pomnik, tak jak naród i społeczeństwo sobie tego życzy - dodała Jolanta Szczypińska, posłanka PiS.

DOSTĘP PREMIUM