Sejm uchwalił nowelizację specjalnej ustawy powodziowej

Posłowie przyjęli dziś nowelizację specjalnej ustawy powodziowej. Nowe przepisy mają objąć poszkodowanych w wyniku ostatniej powodzi na Dolnym Śląsku.

Po raz pierwszy, ze względu na remont sali plenarnej, posłowie obradowali w Sali Kolumnowej. Na dzisiejszym posiedzeniu nie było pełnej frekwencji, szefom klubów udało się jednak zebrać kworum, czyli więcej niż połowę ustawowej liczby posłów.

W głosowaniu wzięło udział 312 posłów - wszyscy poparli ustawę. Dotyczy ona pomocy, przyjętej zgodnie z przepisami unijnymi, dla poszkodowanych w powodzi. Ustawa przegłosowana została z kilkoma poprawkami, zgłoszonymi przez Senat. między innymi z taką, by przedłużyć ją do końca 2010 roku.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział niezwłoczne podpisanie ustawy.

Tusk: Nie zamieniajmy państwa w "wielką ubezpieczalnię"

Do przyjętych przez Sejm ustaw dotyczących powodzian odniósł się wcześniej premier. Tusk podkreślił, że za ustawami muszą iść pieniądze i zapewnił, że niezależnie od ubezpieczenia, powodzianie z terenów najbardziej dotkniętych wielką wodą mogą liczyć na pomoc rządu, która będzie znacząca z punktu widzenia wydatków publicznych.

Mówiąc o specustawie, dotyczącej pomocy dla powodzian, premier powiedział, że powinna być ona tworzona na potrzeby tego, co w danym momencie się dzieje. Dodał, że byłby ostrożny z tworzeniem takiego prawa, które powodowałby, iż każdy, kto poniósł jakąś szkodę, otrzyma pomoc od państwa, bo wówczas państwo zamieni się w "wielką ubezpieczalnię", a na to państwa nie stać.

DOSTĘP PREMIUM