Europoseł domagał się wyrzucenia Palikota z PO. Teraz staje w jego obronie

Filip Kaczmarek, który domagał się usunięcia Janusza Palikota z partii teraz nieoczekiwanie stanął w jego obronie. Europoseł PO żąda ostrej reakcji prezesa PiS na słowa Adama Hofmana o kontrowersyjnym pośle.

A chodzi konkretnie o wypowiedzi, które padły w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" 2 sierpnia. Mówił w m.in., że "Palikot przekroczył granicę, za którą już nie ma polityki, tylko trzeba tego faceta powiesić na najbliższej gałęzi". - Wszyscy musimy do tego doprowadzić. Po czymś takim trzeba mu wybrać gałąź - twierdził Hofman.

Według Filipa Kaczmarka takie słowa to nawoływanie do popełnienia przestępstwa. I z takim argumentem wysłał list do Jarosława Kaczyńskiego, w którym żąda odcięcia się od słów posła PiS.

"Powinien Pan złożyć zawiadomienie do prokuratury"

"Dotychczasowy brak reakcji z Pańskiej strony na bezprecedensowe w powojennej historii polskiej polityki zachowanie daje przyzwolenie na działania akceptowalne jedynie w krajach, w których nie ma poszanowania dla ludzkiego życia i rządzą reżimy dyktatorskie. Dzieje się tak na przykład w niektórych państwach afrykańskich, do których Pan Prezes czasami się odwołuje: - czytamy w liście, który dostało Tokfm.pl.

Kaczmarek przypomina Kaczyńskiemu, że "wzywał do tego, aby partie polityczne dbały o przestrzeganie standardów przez swoich członków". "Akceptacja bezprawia przez polityków może zniszczyć szacunek Polaków do norm prawnych, które powinny obowiązywać wszystkich" - zauważa w liście europoseł Platformy.

Co więcej - zdaniem Filipa Kaczmarka, prezes PiS powinien złożyć zawiadomienie do prokuratury na Hofmana. I dlatego do listu dołączył gotowy już wniosek do prokuratury, który Jarosław Kaczyński musi tylko podpisać.

PiS: to jakieś żarty

- To są jakieś żarty prawdopodobnie - skomentował list Kaczmarka poseł PiS Dawid Jackiewicz. Jak dodał, jeśli Kaczmarek ma podejrzenie, że wypowiedź Hofmana była przestępstwem, powinien osobiście poinformować o tym prokuraturę. - W pierwszej chwili to właśnie na nim ciąży ten obowiązek - dodał.

Europoseł Filip Kaczmarek nie tak dawno złożył w partyjnym sądzie koleżeńskim wniosek o wyrzucenie Palikota z Platformy za kontrowersyjne słowa o nieżyjącym Lechu Kaczyńskim. Ta sprawa ma być rozpatrzona we wrześniu.

DOSTĘP PREMIUM