"Kościół opowiadający się za jednym kandydatem jest zawsze porażką"

- Kościół przez dłuższy czas udawał, że to nie jest jego sprawa. A to wielopiętrowo jego sprawa - mówił o wczorajszym oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski poseł Andrzej Celiński. - Najistotniejszym jej elementem jest udział wielu biskupów w kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego - dodał.

Gość Komentarzy TOK FM odniósł się do wczorajszego oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski. - I w treści i w formie to była bardzo dobra odpowiedź - mówił Andrzej Celiński. - Od lat tak jest, że jak coś dzieli biskupów, to wypowiada się prezydium episkopatu. To bardzo ważny głos - dodał.

Według Celińskiego Kościół przez dłuższy czas udawał, że awantura sprzed Pałacu Prezydenckiego o krzyż nie jest jego sprawą. - A to wielopiętrowo jego sprawa - mówił poseł. - Najistotniejszym jej elementem jest udział wielu biskupów w kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego. Kościół, który jednoznacznie opowiada się za jednym kandydatem to zawsze porażka, bo kościół powszechny zaczyna dzielić, nie łączyć.

"Kościół mówiący o negocjatorach otwiera się na XXI wiek"

- Wreszcie ze strony Kościoła słychać od dwóch dni taką treść, jaką chce się słyszeć - twierdzi poseł Celiński. - To, że Kloch mówi o negocjatorach bardzo mi się podoba, bo oznacza otwarcie na świat XXI wieku - dodał. Gość Komentarzy TOK FM podkreślił, że negocjacje to kwestia wiedzy, nie tylko woli. - Trzeba potrafić negocjować - stwierdził.

- Żeby negocjować, trzeba wiedzieć co i po co się negocjuje - odpowiadał Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej. - Mam wrażenie, że osoby, które są przed Pałacem muszą najpierw wynegocjować coś między sobą. Ludzie na Krakowskim Przedmieściu wypowiadali się w imieniu narodu, katolików, a potem okazywało się, że dwie osoby reprezentujące "wolę narodu" miały inną wolę i same się pokłóciły przed kamerami - dodał Halicki. I podsumował: - Chodzi przecież głównie o to, jak upamiętnić ofiary, a nie o krzyż i jego obecność w życiu publicznym.

DOSTĘP PREMIUM