Giertych wnioskuje: uchylić Kaczyńskiemu immunitet

Do Sejmu wpłynął wniosek byłego wicepremiera Romana Giertycha o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego - twierdzi portal tvp.info. Giertych czuje się pomówiony przez prezesa PiS.

Sejmowa Komisja Regulaminowa zajmie się sprawą immunitetu Jarosława Kaczyńskiego po wakacjach.

- W ubiegłym tygodniu Kaczyński został poinformowany przez marszałka Grzegorza Schetynę o możliwości zrzeczenia się immunitetu - powiedział tvp.info Jerzy Budnik, szef Sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. - Jeśli prezes PiS sam nie zrezygnuje z immunitetu, komisja zajmie się sprawą po wakacjach - dodaje.

Dlaczego Giertych chce uchylić Kaczyńskiemu immunitet

Giertych uważa, że został przez Jarosława Kaczyńskiego "pomówiony za pomocą środków masowego komunikowania", co miało go "narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności". Jarosławowi Kaczyńskiemu teoretycznie grozi za to kara dwóch lat więzienia.

Chodzi o wywiadu Giertycha dla "Rzeczpospolitej" z lutego 2010. Oskarżył wtedy Kaczyńskiego, że za rządów PiS ówczesny premier zbierał haki na przeciwników politycznych. W odpowiedzi Jarosław Kaczyński zarzucił Giertychowi kłamstwo. Tą wypowiedzią poczuł się kolei urażony były wicepremier i zdecydował się wytoczyć prezesowi PiS proces karny.

TOK FM PREMIUM