Życiński: Nie wolno krzyża malować na biało-czerwono

- Nie wolno przemalowywać krzyża na biało-czerwono, bo to będzie nadużycie teologiczne - mówił w TVN24 abp Józef Życiński. Zwrócił też uwagę, że "pozorna walka w obronie krzyża staje się walką przeciw krzyżowi, bo jest formą happeningu".

Abp Życiński komentował sytuację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie grupa "obrońców krzyża" nie pozwala na jego przeniesienie do kościoła św. Anny. Odbywają się tam demonstracje przeciwników i zwolenników przeniesienia krzyża.

- Przy krzyżu nie można tworzyć atmosfery targowiska. Jan, Maria i grono innych osób stojąc przy krzyżu trwali w milczeniu. Nie można przy krzyżu zrobić happeningu - mówił Życiński.

Jego zdaniem nie ma prostego sposobu rozwiązania sytuacji. Dziwią go zarzuty działaczy lewicowych którzy mają pretensje do Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie potrafi skutecznie działać. Życiński przypomniał, że gdy lewica sprawowała władzę protesty społeczne rozbijała za pomocą siły. - Oczekiwałbym pokory od tych którzy stawiają zarzuty - mówił metropolita lubelski.

Jak mówił trzeba znaleźć rozwiązanie, które będzie wyrazem szacunku dla krzyża oraz uczuć rodzin ofiar katastrofy. Nie będzie to łatwe, bo z doświadczenia abp. Życińskiego wynika, że osoby które kierują się tak silnymi emocjami, zamykają się na dialog. - Doświadczałem różnych przejawów agresji zgromadzonej rzeszy skoncentrowanej na swoim bólu. Aby przeciwdziałać emocjom poprosiliśmy 14 psychologów, aby z 50-osobową grupą nawiązali dialog. Z tej czternastki tylko jednej osobie udało się nawiązać dialog - mówił.

Prowadzący program przypomniał wczorajszą wypowiedź dla tej stacji prof. Jadwigi Staniszkis: - Dla dobra pamięci Lecha Kaczyńskiego i dla godności krzyża, powinien być ten krzyż przeniesiony jak najprędzej do kościoła św. Anny i powinien ten proces rozpocząć Jarosław Kaczyński - powiedziała.

- Niewiele jest wypowiedzi prof. Staniszkis, która jest mi tak bliska jak ta zacytowania - odpowiedział abp Życiński.

DOSTĘP PREMIUM