SLD walczy o etykę. "Nikt na wojnę z Kościołem nie idzie" - zapewnia Piekarska
Jak wynika z informacji TOK FM SLD w pierwszej kolejności zażąda od minister edukacji Katarzyny Hall przedstawienia w Sejmie informacji na temat tego, gdzie i jak prowadzone są zajęcia z etyki. Kolejnym krokiem ma być sejmowa debata. - Potem będziemy chcieli, żeby odpowiednie środki szły na kształcenie nauczycieli, bo teraz brak zajęć z etyki argumentuje się tym, że nie ma nauczycieli - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM Katarzyna Piekarska. Jak dodała wiceprzewodnicząca SLD pieniądze na kształcenie nauczycieli są. - Przy rozliczeniu budżetu w 2009 okazało się, że nie wykorzystano wszystkich środków na dokształcanie nauczycieli. Można też korzystać ze środków unijnych - stwierdziła.
Na kształcenie nauczycieli etyki zwrócił też uwagę, w Poranku Radia TOK FM, Włodzimierz Paszyński wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za oświatę. - Trzeba się zastanowić jak to zrobić, żeby zacząć kształcić nauczycieli etyki. Od prawie 20 lat o tym mówimy, ostatnio mówimy o tym głośniej niż kiedyś. Trzeba się przyzwyczaić do tego, że różne działania, które się toczą w szkole to są procesy, zawsze emocje na początku górują nad rozumem - mówił.
Na inny aspekt sprawy zwrócił uwagę szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Krzysztof Konarzewski. - Mało jest chętnych na lekcje etyki, a to oznacza, że trudno znaleźć nauczyciela na etat nawet dla kilku szkół. Pół biedy w dużych miastach, ale na wsiach i w małym mieście to wykluczone - powiedział w TOK FM.
Bez stanowczych działań etyka zawsze zostanie na drugim miejscu. Przeczytaj
Piekarska podkreśla, że akcja Sojuszu to nie jest żadna rewolucja. - Nikt na wojnę z Kościołem nie idzie. Chodzi o zapewnienie tego, co jest zapisane w konstytucji i konkordacie. To nie jest żadna rewolucja.
To dzięki krzyżowi sprzed Pałacu Prezydenckiego
SLD teraz zaczyna batalię o lekcje etyki nie tylko dlatego, że dziś zaczyna się rok szkolny. - Teraz jest klimat żeby o tym rozmawiać. Debata o rozdziale państwa od kościoła zaczęła się oddolnie - mówiła Katarzyna Piekarska. Powodu dla którego ta debata się rozpoczęła polityk Sojuszu szuka w zamieszaniu związanym z krzyżem stojącym przed Pałacem Prezydenckim. - Kościoła w przestrzeni publicznej jest za dużo. Myślę, że kiedyś sam Kościół będzie się domagał wyprowadzenia religii ze szkół - uważa gość Komentarzy Radia TOK FM. Jak dodała Piekarska to Kościół traci na tym, że katechezy odbywają się w szkołach.
W walce o lekcje etyki pomoże zapewne lewicy czerwcowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał uznał, że brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki zamiast religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
-
"40 tys. głosów nie uda się policzyć". Polonia alarmuje. "Idziemy na katastrofę"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
Tragiczny wypadek na A1. Nowe ustalenia w sprawie Majtczaka - berlińska transakcja
- "Talk like a Washington Insider" - czyli o amerykańskich wyborach i politycznych "buzzwords"
- Poseł PO chce delegatury KE w Lublinie. "Będzie list do Ursuli von der Leyen"
- Byłam na kobiecym evencie Trzeciej Drogi. Można pomylić z Lewicą, gdyby nie jeden szczegół
- Zabrała uczniów na "Zieloną granicę", a potem zaprosiła aktywistkę. "To nie jest film polityczny"
- Zabierzów. Tragiczna śmierć 4-latka. Nowe informacje z prokuratury