"Szerokie porozumienie, albo przegrana SLD. Szansę ma centrolewica nie partia niszowa"
Wystartuje pan w wyborach na prezydenta Warszawy? - pytała porannego gościa TOK FM Dominika Wielowieyska. - Nie wygląda na to - odpowiedział Borowski. - Są prowadzone jeszcze pewne rozmowy, ale trzeba sobie zadać pytanie: jaki sens miałby taki start? Pozycja obecnej pani prezydent jest silna. W swojej kadencji miała pewne zaniechania i można je wytknąć w kampanii prezydenckiej, ale też jakichś grubych błędów nie było. Taki start miałby sens wtedy, gdyby kandydat na prezydenta przewodził jednocześnie szerokiej liście centrowo-lewicowej. Przecież te wybory nie są tylko wyborami prezydenckimi, lecz także do rady miasta - podkreślił Borowski.
Jego zdaniem wynik, który zdobył w poprzednich wyborach samorządowych daje wskazówkę na nadchodzące wybory. - Cztery lata temu to był sukces: 23 proc. dla mnie, a 19 proc. dla LiD-u. Dzisiaj można go powtórzyć tylko wtedy, kiedy będzie szerokie porozumienie - mówił Borowski. - Wojciech Olejniczak twierdzi, że nad tym pracuje. Jeżeli takiej listy nie uda mu się stworzyć, to wynik będzie kiepski. Jeżeli jednak stworzy taką listę, to go poprę - zapewnił były marszałek Sejmu.
"Jest miejsce na partię o szerokich, centrolewicowych poglądach"
Zostanie pan senatorem z listy PO w przyszłych wyborach? - dopytywała Wielowieyska. - Platforma nie kusi, nie miałem żadnych propozycji z ich strony - odpowiedział Borowski. Zapewnił, że wierzy w sukces, który może odnieść formacja inna od PO. - W dalszym ciągu uważam, że centrolewica ma w Polsce szansę, ale powtarzam: centrolewica, a nie partia niszowa, która będzie odwoływała się do skrajnych, radykalnych grup - mówił. - Chodzi o partię, gdzie będzie miejsce na dość szeroki wachlarz poglądów. Przy czym nie mówię tu o sprawach światopoglądowych, lecz o programie społeczno-gospodarczym, którego w tej chwili SLD nie ma - dodał. - Jeżeli w SLD nie zwycięży pogląd, że trzeba budować szerokie porozumienie, to wybory, ani te, ani przyszłe, nie skończą się dobrze. A prędzej czy później taka formacja centrowo-lewicowa powstanie - stwierdził Borowski.
Partia Palikota? "Za dużo niewiadomych"
- Moim zdaniem Palikot prowadzi tę swoją akcję w celach PR-owskich, ale z drugim dnem: jego pozycja w PO jest chwiejna - komentował zapowiedzi Janusza Palikota o utworzeniu nowej partii. - W samej Platformie jest spora grupa, która widziałaby go poza partią. Raczej Palikot buduje swoją pozycję pokazując: możecie mi zrobić krzywdę, ale pamiętajcie, że mogę wam desperacko odebrać 3 proc. głosów, więc raczej tego nie róbcie - mówił Borowski. - Ja raczej do Palikota się nie przyłączę. Bo tutaj nic nie wiadomo - podkreślił.
"Podatek to nie haracz. To inwestycja"
Borowski odniósł się także to ostatnich działań gospodarczych rządu - podniesienia podatku VAT o 1 proc. oraz zapowiedzi utworzenia specjalnego podatku, który objąłby banki. - Pewien wzrost podatków był nieunikniony i o tym była mowa już dużo wcześniej - twierdził były marszałek Sejmu. - Ja sam wzywałem, żeby PO wcześniej nie nazywało podatków "haraczem". Podatek to inwestycja - zapewniał. - W obecnej sytuacji Polska nie ma wyjścia - jakiś wzrost podatków musi nastąpić, dlatego uważam, że wzrost VAT-u i to, co się planuje w sprawie podatku bankowego, ma ręce i nogi. Ale pod warunkiem, że nie będzie to miało charakteru zabójczego - zastrzegł Borowski. - Chodzi o to, żeby podatek bankowy nie zdzierał skóry. Jestem za tym, żeby go wprowadzić, ale on musi być zrobiony z głową - podsumował.
''Nie można załatwiać kolejnych problemów kolejnym podateczkiem''
DOSTĘP PREMIUM
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Katarzyna Lubnauer straci immunitet? Komisja jest na "tak". Wszystko przez Łukasza Piebiaka
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN
- Ustawa wiatrakowa. Sejm podjął ważne decyzje ws. odległości wiatraków od domów
- KO przed Zjednoczoną Prawicą, ale o włos. Pięć partii w Sejmie
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej