PO, PSL i Lewica: wywiad Kaczyńskiego dla "Gazety Polskiej" skandaliczny

Politycy PO, PSL i Lewica są zgodni: wywiad Jarosława Kaczyńskiego, w którym określił Polskę jako "kondominium rosyjsko-niemieckie", jest skandaliczny i szkodzi Polsce. - Takie deklaracje nie są zgodne z polską racją stanu - powiedział na konferencji prasowej poseł PSL Eugeniusz Grzeszczak.

Przedstawiciele trzech głównych partii politycznych: Eugeniusz Grzeszczak z PSL, Andrzej Halicki z PO i Grzegorz Napieralski z SLD, przedstawili w Sejmie oświadczenie "w związku ze skandalicznym wywiadem Jarosława Kaczyńskiego". Prezes PiS w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" określił nasz kraj, pod władzą obecnej koalicji, jako " kondominium rosyjsko-niemieckie ".

Eugeniusz Grzeszczak stwierdził na konferencji, że wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego "szkodzą Polsce", gdyż psują "nasze relacje z sąsiadami, które są coraz lepsze". - Takie deklaracje nie są zgodne z polską racją stanu - mówił. Dodał, że "atak Kaczyńskiego na prezydenta i premiera jest nieuzasadniony".

Podobne zdanie wyraził lider SLD. Przypomniał, że nasze stosunki z Rosją i Niemcami są bardzo trudne ze względu na doświadczenia historyczne, ale w ostatnich latach próbuje się stworzyć przyjacielskie relacje. Zdaniem Napieralskiego, takimi słowami Kaczyński "próbuje zburzyć to, co w relacjach udało się zbudować".

Andrzej Halicki z kolei zaapelował do członków PiS i mediów, żeby "zastopowali takiego rodzaju wypowiedzi". - Polacy powinni czuć się dumni, że od 20 lat mieszkają w wolnej i demokratycznej Polsce - dodał.

Jarosław Kaczyński miał prawo wypowiedzieć takie opinie?

DOSTĘP PREMIUM