Z odwołaniem się Jakubiak może być problem
Wciąż nie wiadomo jaki był powód zawieszenia Elżbiety Jakubiak w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomo tylko tyle, ile powiedział Mariusz Błaszczak: "za postawę". Analizując statut Prawa i Sprawiedliwości, zamieszczony na www.pis.org.pl , dowiadujemy się jednak, że z odwołaniem, o którym mówi posłanka, mogą być problemy. Czytamy: "członkostwo w PiS zostaje zawieszone w trybie i na zasadach określonych Statutem i przyjętymi na podstawie statutu regulaminami", w dwóch przypadkach:
"W momencie "złożenia przez członka lub członka honorowego pisemnego oświadczenia Prezesowi Zarządu Okręgowego lub Prezesowi PiS, jeżeli członek lub członek honorowy pełni funkcję lub zajmuje stanowisko, w przypadku pełnienia których z mocy prawa nie może prowadzić działalności politycznej", oraz z chwilą "wydania przez Prezesa PiS postanowienia o zawieszeniu, w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż naraził on (członek PiS - dop. red.) dobre imię lub działał na szkodę PiS, w szczególności po wszczęciu przeciw niemu postępowania dyscyplinarnego do czasu rozpoznania sprawy przez Koleżeński Sąd Dyscyplinarny lub do czasu wyjaśnienia sprawy będącej przyczyną zawieszenia".
Odpowiedzialność dyscyplinarna określona jest w rozdziale XII statutu PiS. Czytamy:
"Członek partii PiS ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną w razie nieprzestrzegania postanowień Statutu, niestosowania się do decyzji władz partii PiS, postępowania sprzecznego z programem PiS, prowadzenia działalności stanowiącej zagrożenie dla interesów PiS".
Kary jakie w postępowaniu dyscyplinarnym, mającym na celu "ustalenie czy i w jakich okolicznościach osoba obwiniona dopuściła się przewinień dyscyplinarnych", mogą być stosowane, to: upomnienie, nagana, zakaz pełnienia funkcji we władzach PiS przez okres od 6 miesięcy do 2 lat oraz wykluczenie z PiS.
W statucie nie ma natomiast ani słowa na temat odwołania się od zawieszenia. Tylko w art. 41, zatytułowanym "wykluczenie członka", jest mowa o odwołaniu:
"Członek może odwołać się do Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego w terminie 7 dni od daty powiadomienia go o treści podjętej uchwały. (...) Uchwała Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego wydana po rozpatrzeniu odwołania, co powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od jego złożenia, jest ostateczna" .
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Zapytaliśmy Polaków o partie drugiego wyboru. "Wyniki frustrują sztabowców Prawa i Sprawiedliwości"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego
- Ziobro dostał zakaz z sądu, ale dalej brnie i oskarża Holland o "stalinowską propagandę"