Zaskakujący sondaż OBOP: PO - 52 proc., SLD mocno zbliżył się do PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to Platformę Obywatelską poparłoby 52 procent Polaków, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 25 procent głosów, a Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymałby 20 procent. Do Sejmu nie weszłoby Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zagłosowałoby zaledwie 2 procent badanych.

Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez OBOP na zlecenie programu "Forum" w TVP Info. W poprzednim badaniu tej pracowni PO miało 45 proc. poparcia, PiS - 29 proc., a SLD 14 proc.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Olgierd Annusewicz mówi, że trzecie miejsce dla SLD zaskoczeniem nie jest, bo partia ta utrzymuje pozycję na scenie politycznej. Zaskakiwać może wynik.

Politolog przypomina, że 20-procentowego poparcia Sojusz nie miał od wybuchu afery Rywina. Jego zdaniem, 20 procent dla SLD to efekt tego, że nie sprawdza się strategia Jarosława Kaczyńskiego, którą przyjął po wyborach prezydenckich. - Z tego powodu - podkreśla - zyskuje też Platforma Obywatelska.

Olgierd Annusewicz dodaje, że największym beneficjentem obecnej strategii prezesa Prawa i Sprawiedliwości jest właśnie SLD. - Elektorat PO jest już bardzo nasycony i partii tej trudno będzie zyskiwać nowych wyborców - mówi politolog.

Podkreśla, że jeśli dziś ktoś jest zdegustowany tym, co się dzieje w PiS-ie, to najbliżej jest mu do SLD, szczególnie po deklaracjach prezesa Kaczyńskiego z okresu kampanii. Chodzi o rezygnację z nazywania Sojuszu postkomunistami, czy deklarowanie lewicowych poglądów. Sondaż przeprowadzono telefonicznie 9 września na grupie 1000 dorosłych Polaków. Błąd wynosi 3 procent.

TOK FM PREMIUM