"Ubolewam nad tym, co widzę w PiS" - Marek Jurek w TOK FM

- Odszedłem z PiS gdy przestał być wielką partią republikańską, gdzie było miejsce dla prawicy chrześcijańsko-konserwatywnej - odpowiadał Marek Jurek prezes Prawicy Rzeczypospolitej, pytany czy nie jest mu żal rozstania z Prawem i Sprawiedliwością.

- Gdy widzę co się dzieje w PiS, to ubolewam nad tym, że partia która powinna być partnerem do budowania szerokiej większości na prawo od centrum, coraz bardziej zajęta jest sobą, swoimi konfliktami - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Jurek. - A jednocześnie nie pokazuje takiej zdolności do rozmowy z partnerami zewnętrznymi - dodał były marszałek Sejmu. I tłumaczył. - Dojrzała partia, to taka która ma nie tylko entuzjastów i podwładnych, ale ma również przyjaciół, sprzymierzeńców, a nawet partnerów, z którymi może po prostu porozmawiać.

- Jarosław Kaczyński bardzo się zmienił? - pytał swojego gościa Grzegorz Kozak. - Jarosław Kaczyński jest człowiekiem o ogromnej konsekwencji i jego działalność publiczna jest bardzo jednorodna przez całe lata - odpowiadał Jurek. - Wydawało się, że on zmodyfikował swoje założenia na początku lat dwutysięcznych, kiedy doszedł do wniosku, że nie wystarczy taka mała partia radykalnej centroprawicy, ale trzeba budować szeroki front republikański, który będzie walczył nie tylko o władzę, ale o głębsze zmiany w Polsce - mówił gość TOK FM. - Miałem nadzieję wtedy na taką partię, ale okazało się, że działalność publiczna Jarosława Kaczyńskiego od początku lat dziewięćdziesiątych, to jest kontynuacja tej drogi, którą on wybrał w Porozumieniu Centrum. A teraz się na to nakłada tragedia smoleńska - ubolewał Marek Jurek.

Prawica Rzeczypospolitej nie chce współpracy z PiS? - My mamy bardzo szeroką zdolność współpracy - zapewniał Jurek. A więc to PiS nie chce rozmawiać? - Niestety dzisiaj PiS przeżywa kryzys współpracy, nie tylko w stosunkach zewnętrznych z innymi partiami, ale nawet w stosunkach wewnętrznych jeśli chodzi o współpracę pomiędzy poszczególnymi środowiskami tej partii - mówił Marek Jurek w Poranku TOK FM.

''Trzeba budować duży front republikański''

DOSTĘP PREMIUM