Tusk: Karnowski nie będzie kandydatem PO na prezydenta Sopotu

Tusk swoje, partia swoje. Wczoraj lokalni działacze PO poparli Jacka Karnowskiego na stanowisko prezydenta Sopotu, a już dziś premier Tusk zapowiada, że będzie ich namawiał, żeby zmienili decyzję. - Kto ma zarzuty prokuratorskie, nie uzyska mojej zgody na wykorzystywanie szyldu Platformy Obywatelskiej - mówił premier. A PO i tak poprze Karnowskiego, choć nie będzie startował z jej listy.

- Jacek Karnowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej - powiedział Tusk, który wyjaśniał dziennikarzom, że namawia kolegów i koleżanki z PO, by nie udzielali Karnowskiemu formalnego wsparcia w kampanii wyborczej. - Czy posłuchają? Nie wiem - zauważył. Decyzję ws. udzielenia poparcia Karnowskiego lokalna Platforma Obywatelska podjęła już wczoraj.

"Ktoś, kto ma postawione zarzuty nie powinien kandydować"

''Nie ma zgody na kandydata z zarzutami''

- Kiedy pojawiły się zarzuty wobec Jacka Karnowskiego powtórzyłem zasadę, którą chciałbym się kierować w dalszym ciągu: ktoś, kto ma postawione zarzuty, nie powinien aspirować do ról publicznych, w tym takich jak prezydentura miasta - wyjaśniał Tusk.

Dodał jednak, że ma własną opinię na temat sprawy Jacka Karnowskiego także "jako człowiek, który miał stać się ofiarą pewnego dwuznacznego działania niektórych ludzi, których ofiarą stał się także prezydent Karnowski". - Narasta we mnie poczucie czy przekonanie - na szczęście poparte także wstępnymi decyzjami sądu - że sprawa Jacka Karnowskiego jest coraz bardziej dwuznaczna, ale nie na niekorzyść Jacka Karnowskiego - wyjaśniał Tusk.

Premier wierzy w niewinność prezydenta Sopotu. - Z bliska widać, że jest dobrym prezydentem i wydaje się, że wiele z tych zarzutów nie ma potwierdzenie w elementarnych faktach. Nie zmienia to mojego zdania, że kandydatem Platformy na prezydenta miasta nie powinien być ktoś, kto jest pod zarzutami, nawet jeśli - a wierzę w to - jest niewinny - podkreślał.

Tusk: Jeszcze 4 lata będę szefem PO

Szef radnych PO: Karnowski wystartuje z listy Samorządności

- My, pracujący z prezydentem Karnowskim, zdecydowaliśmy już trzy miesiące temu, że mu wierzymy - powiedział Radiu TOK FM Leszek Orski, szef radnych PO i Samorządności w Sopocie. Orski zauważył, że premier Tusk wyraźnie powiedział dzisiaj, że docenia pracę Karnowskiego jako prezydenta Sopotu. - Uważamy, że jest to najlepszy kandydat w kontekście decyzyjności, menadżerstwa - dodał.

Leszek Orski podkreślił, że Jacek Karnowski nie będzie startował z listy Platformy Obywatelskiej, bo nie jest nawet w partii. Poparcie, którego udzieliliśmy jest poparciem ze względu jego działalność. Będzie startował z listy Samorządności - wyjaśnił szef radnych PO. Tym samym lokalne struktury partii obejdą stanowczy zakaz Tuska.

Kiedy wybory samorządowe? Decyzja jutro

Premier Donald Tusk zapowiedział także, że w środę ogłosi termin wyborów samorządowych. Z kalendarza wyborczego wynika, że władze samorządowe muszą być wybrane między 14 listopada a 9 stycznia.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM