"Złamanie umowy", "To zmniejszy napięcie" - politycy o przeniesieniu krzyża

Niezapowiadane wcześniej przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego wywołało lawinę komentarzy. Politycy PO twierdzą, że jest to jedyne dobre rozwiązanie. Przedstawiciele PiS podkreślają natomiast, że krzyż nie powinien być usuwany ?po kryjomu? i wzywają do postawienia przed Pałacem pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej.

- To dobra decyzja - tak Donald Tusk skomentował przeniesienie krzyża sprzed Pałacu do kaplicy prezydenckiej. Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z nim wcześniej o planach swojej kancelarii . Premier ma nadzieję, że ta decyzja spowoduje, że konflikt o krzyż będzie wygasał.

Premier Donald Tusk o przeniesieniu krzyża - czytaj więcej >>>

Krzyż przeniesiony. Politycy podzieleni

Marszałek Sejmu: Nie powinniśmy zawłaszczać krzyża i robić z tego polityki

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że "dobrze się stało", iż krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego został przeniesiony do pałacowej kaplicy. Jak mówił dziennikarzom, przy Pałacu Prezydenckim nie powinno być miejsca kultu ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Sprawa jest na dobrej drodze do zakończenia. Teraz krzyż jest w kaplicy, później rodziny zabiorą go do Smoleńska na półrocze katastrofy smoleńskiej, a później będzie w kościele św. Anny - powiedział.

W jego opinii decyzja o przeniesieniu krzyża "kończy problem tego miejsca (Pałacu Prezydenckiego) i emocji, które były związane z postawieniem tam krzyża". - To dobra decyzja. Decyzja podjęta w lipcu, dzisiaj skutecznie została zrealizowana i wypełnione zostało porozumienie, (które zawarła Kancelaria Prezydencka, Kuria Warszawska i harcerze) - podkreślił marszałek Sejmu.

Jak powiedział, nie jest w stanie wyobrazić sobie sytuacji, że "ktoś będzie zabraniał rodzinom zabrania krzyża do Smoleńska, a potem umieszczenia w kościele". - Zostawmy krzyż pamięci tych, którzy zginęli i ich rodzinom. Nie powinniśmy zawłaszczać krzyża i robić z tego polityki. Wystarczy; dobrze, że to się skończyło - zaznaczył.

Według Schetyny, powinno się Pałac Prezydencki i teren wokół niego "przywrócić Warszawie i mieszkańcom". "Pamięć ofiar czcimy na Powązkach i w innych miejscach, gdzie są pochowani. Pod Pałacem nie powinno być dodatkowego miejsca kultu" - uważa marszałek. "Każdy ma prawo modlić się i wspominać pamięć ofiar" - dodał.

"Takie rozwiązanie zmniejsza napięcie"

- Najważniejsze, żeby w takich sprawach rozwiązania szanowały uczucia jak największej ilości obywateli - mówił w TVN24 Mirosław Sekuła, poseł PO - Wydaje mi się, że takie rozwiązanie idzie właśnie w tym kierunku.

Część komentatorów podkreśla, że przeniesienie krzyża odbyło się potajemnie, podobnie jak przygotowanie odsłonięcia tablicy na Pałacu Prezydenckim. Małgorzata Wasserman powiedziała wcześniej w TVN24, że to godzi w pamięć o jej ojcu. - Te rozwiązania zmniejszyły napięcia. Gdyby to robić w inny sposób to emocje i napięcia byłyby jeszcze większe - tłumaczył Sekuła. Zdaniem posła napięcie wokół krzyża utrzymuje się od ponad dwóch miesięcy, bo "tak wysokie są emocje naszych obywateli".

"Ten symbol nie może być orężem walki politycznej"

Zadowolenie z przeniesienia krzyża wyraził też poseł SLD Bartosz Arłukowicz Polityk mówił w "Salonie politycznym Trójki", że ten symbol nie może być orężem walki politycznej i źródłem niezdrowych emocji politycznych.

Gość radiowej Trójki ponownie podkreślił, że miejscem krzyża ustawionego przez harcerzy po tragedii smoleńskiej powinien być jeden z kościołów. Zdaniem Arłukowicza miejscem skupienia po tragedii smoleńskiej powinny być z kolei groby tych, którzy zginęli w katastrofie. - Mam nadzieję, że to oczyści atmosferę polityczną w naszym kraju - stwierdził, dodając, że "obecnie należy się skoncentrować na ważniejszych kwestiach takich jak podatki".

"Krzyż to nie obiekt budowlany, tylko symbol narodowy"

Z kolei poseł PiS Krzysztof Jurgiel podkreślał w TVP, że krzyża nie można traktować jako "obiektu budowlanego", gdyż jest to symbol wiary i symbol narodowy. Jurgiel jest zdania, że "nie powinno dojść do usunięcia krzyża" i "społeczeństwo chce, aby pomnik ofiar katastrofy stanął w centrum Warszawy". Pomnik według polityka przypominałby on tragedię "była nieszczęściem dla Polski".

Komentując fakt, że Krakowskie Przedmieście ma charakter zabytkowy i trudno tam postawić nowy pomnik, Jurgiel powiedział, iż powstała już grupa inicjatywna, która przystąpiła do realizacji planu budowy. Do grupy mają zostać zaproszeni architekci i historycy, którzy zaproponują kilka rozwiązań problemu. Potrzebna jest dobra wola prezydenta Warszawy i prezydenta Polski - powiedział poseł Jurgiel podkreślając, że inicjatorzy budowy pomnika chcą godnie upamiętnić krewnych, znajomych i tych, którzy polegli pod Smoleńskiem.

"Zostało złamane porozumienie rządu, kurii i harcerzy"

-Kolejne skandaliczne działanie Kancelarii Prezydenta - skomentowała usunięcie krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w TVN24 Beata Szydło, wiceprezes PiS. - Jestem zadziwiona tą konferencją prasową i tym, co powiedział minister (Michałowski - red.). Można odnieść takie wrażenie, że chyłkiem próbuje się rozwiązać problem, który został wywołany przez prezydenta Komorowskiego nieopatrznymi słowami - powiedziała Szydło.

Jej zdaniem zostało złamane porozumienie między kurią biskupią, rządem i harcerzami. - W moim przekonaniu to nie jest zrobienie kroku w przód, tylko wyraz bezradności Kancelarii Prezydenta i pana prezydenta w rozwiązaniu problemu przez niego wywołanego - powtórzyła wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Tusk, Komorowski i Schetyna są mistrzami w dzieleniu Polaków"

W równie ostrym tonie zareagowała posłanka PiS Beata Kempa: - Komorowski, Tusk i Schetyna są mistrzami w dzieleniu Polaków a sprawa z krzyżem po raz kolejny to udowodniła - stwierdziła posłanka w rozmowie z TOK FM - W tej sytuacji nie radzą sobie z tego typu kwestiami, z drugiej strony jest im na rękę eskalacja tego typu zjawisk, bo nie radzą sobie z tym kompletnie, a zamiast dialogu i szukania porozumienia mamy do czynienia z jedyna słuszną racją partii rządzącej - dodała.

W sprawie zabrał też głos poseł PiS Antoni Macierewicz: - Znam historię Polski i tak, jak krzyż zdzierany z sal szkolnych i obraz Matki Boskiej usuwany z ram (...) wracał zawsze na swoje miejsce, tak i ten zapewne wróci - skomentował.

Zdanie polityków PiS podziela Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej. " Usunięcie krzyża to zła, ponura, złośliwa prowokacja" - ocenił polityk na Twitterze.

Krzyż przeniesiony spod Pałacu do kaplicy prezydenckiej

Nie ma już krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

Co sądzisz o usunięciu krzyża?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM