Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie rozwiązania konfliktu wokół krzyża

43 procent z nas uważa, że konflikt wokół krzyża stojącego do czwartku przed Pałacem Prezydenckim w najbliższym czasie zostanie rozwiązany. Najczęściej sądzą tak wyborcy Platformy. Ale 40 proc. Polaków - głównie zwolennicy PiS - to pesymiści, którzy nie wierzą w szybkie znalezienie odpowiedniego rozwiązania.

To wyniki sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini przeprowadzonego dla Polskiego Radia. Badanie pokazało też, że 17 proc. z nas nie ma w tej sprawie zdania.

- Długotrwałość konfliktu o krzyż na Krakowskim Przedmieściu spowodowała wśród Polaków niepewność, czy ta sytuacja jest do rozwiązania - zauważa Marcin Duma, prezes Instytutu. Przypomina, że próby porozumienia były odrzucane przez jedną bądź drugą stronę. - "Obrońcy krzyża" stawiali określone warunki, co utrudniało dojście do kompromisu. Z drugiej strony mieliśmy niezbyt udane i rozciągnięte w czasie działania władz - dodaje prezes Instytutu Homo Homini.

W szybkie rozwiązanie konfliktu wierzą głównie wyborcy PO

W tym samym badaniu zapytano też o opinię w sprawie krzyża wyborców trzech największych ugrupowań politycznych. Najbardziej przekonani o tym, że konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim znajdzie rozwiązanie w najbliższym czasie, są wyborcy Platformy Obywatelskiej - 46 procent. Podobnego zdania jest 39 procent wyborców Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz 35 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

O tym, że konflikt w najbliższym czasie nie znajdzie rozwiązania, jest przekonanych 38 procent wyborców PO, 43 procent wyborców SLD i 44 procent wyborców PiS.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

DOSTĘP PREMIUM