Halicki: Kaczyński namawia do schizmy w Kościele. Próbuje być męczennikiem

- Widać wyraźnie, że Jarosław Kaczyński używa krzyża także przeciwko biskupom i Kościołowi. Już w sposób oczywisty namawia do schizmy w Kościele. To nie ma nic wspólnego z pamięcią osób, które zginęły w katastrofie - mówi Andrzej Halicki, poseł PO w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Zapowiada, że jego partia nie da się sprowokować do działań, które z J. Kaczyńskiego mogłyby uczynić męczennika.

Poseł Platformy mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że prezes PiS traktuje krzyż postawiony przed Pałacem jako narzędzie - Kaczyński używa krzyża także przeciwko biskupom i Kościołowi. Oczywisty namawia do schizmy w Kościele - mówi.

Jego zdaniem prezes PiS namawia do niesubordynacji wobec stanowiska episkopatu mówiąc, że tzw. obrońcy krzyża mają rację. - Nie wolno używać sprawy krzyża do walki politycznej. Istotnym elementem porozumienia z Kościołem było przeniesienie krzyża do kościoła św. Anny. Krzyż mógł uczestniczyć w pielgrzymce do Częstochowy, tak jak chciało wiele rodzin tragicznie zmarłych. Mógł pojechać w organizowanej pielgrzymce do Smoleńska. Ale tzw. obrońcy krzyża z tym wszystkim się nie zgadzali, część z nich wręcz wołała w stronę księży: esbecy, judasze i inne tego typu epitety - dodaje w rozmowie "Rz" Halicki.

Agresja Kaczyńskiego karykaturalna

Krzyż z Krakowskiego Przedmieścia usunięto w ubiegły czwartek i przeniesiono do kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Tego samego dnia wieczorem odbyła się manifestacja przeciwników tego ruchu. Pojawił się na niej Jarosław Kaczyński. Oficjalnie po to, by zapalić znicz ku pamięci ofiar katastrofy. Spotkanie przypominało wiec. Pod Pałacem rozlegały się okrzyki: "Jarosław! Jarosław!".

Poseł PO skrytykował takie zachowanie prezesa PiS i pojawianie się przed Pałacem Prezydenckim "jako osoba prywatna". - Kaczyński próbuje wykorzystać to miejsce do permanentnej demonstracji politycznej skierowanej przeciwko państwu. Nie dość, że to mu się nie udaje, to jego agresja przybiera postać karykaturalną nawet dla zwolenników - stwierdził Halicki.

- Nie zauważyłam - rzuciła Małgorzata Subotić, dziennikarka "Rz" przeprowadzająca wywiad.

Kaczyński niemerytoryczny, chce tylko zaistnieć

Halicki zapowiada, że Platforma Obywatelska nie da się sprowokować prezesowi PiS - Nie będziemy odpowiadać na prowokacje w sposób, który uczyniłby Jarosława Kaczyńskiego męczennikiem. Odpowiedź może być tylko jedna - ignorowanie go - mówi poseł PO - Jedyne, o co chodzi Kaczyńskiemu, to być w centrum uwagi. Mówi o kampanii samorządowej, a robi wiec z pochodniami, który jak najgorzej się kojarzy. To nie ma nic wspólnego z kampanią samorządową. I od dawna żadna merytoryczna uwaga z ust Jarosława Kaczyńskiego w parlamencie nie padła - dodał.

Cała rozmowa w dzisiejszej "Rzeczposposlitej".

DOSTĘP PREMIUM