Radziszewska wytknęła Śmiszkowi, że jest gejem. Na antenie

Minister ds. równego traktowania, Elżbieta Radziszewska wytknęła swojemu rozmówcy - Krzysztofowi Śmiszkowi z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, że jest gejem. ?Nie wiedziałam, że oficjalnie nie dokonał coming outu? - broni się Radziszewska.

Rozmowa na antenie TVN 24 dotyczyła wypowiedzi Radziszewskiej dla "Gościa niedzielnego", w którym to minister stwierdziła, że katolicka szkoła ma prawo zwolnić nauczycielkę lesbijkę. Pracodawca nie ma prawa pytać pracownika o orientację seksualną, argumentował oponent Radziszewskiej - Krzysztof Śmiszek, powołując się na prawo europejskie i nasz kodeks pracy. Zdaniem Radziszewskiej, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

- Jeśliby pan Śmiszek, kiedy wiadomo, że jest członkiem społeczności osób homoseksualnych, jest aktywistą Kampanii przeciw Homofobii i jest tajemnicą poliszynela, kto jest partnerem pana Śmiszka - wypaliła na antenie minister.

"To czysta homofobia" - komentuje "Gazecie Wyborczej" zachowanie Radziszewskiej Śmiszek. - Jak się nie ma merytorycznych argumentów, to wali się pałką: pan jest pedałem! Pani minister daje do zrozumienia, że gej czy lesbijka nie mają nic do gadania. W żadnym kraju Unii taki człowiek nie byłby dłużej na stanowisku - dodaje Śmiszek, który zamierza pozwać Radziszewską, bo, jak powiedział "Gazecie", "moje dobra zostały naruszone".

Radziszewska broni się, że nie wiedziała, że Śmiszek oficjalnie nie przyznał się do orientacji seksualnej.

- Nie chciałam go skrzywdzić. Jeśli popełniłam faux pas, to przepraszam - komentowała "Gazecie" Radziszewska i, jak podaje "Gazeta Wyborcza", brnie dalej: - Pana Śmiszka poznałam przez... (pada nazwisko znanego działacza gejowskiego), powiedział, że jest jego partnerem.

Odwołania minister Radziszewskiej żąda też Lewica oraz 1522 osób na Facebooku, które wpisały się na stronie "Radziszewska musi odejść". Rzecznik rządu Paweł Graś, pod nieobecność Donalda Tuska (premier jest na urlopie - dop. red.), stwierdził, że nie jest "od komentowania wypowiedzi ministrów".

Więcej znajdziesz na Wyborcza.pl

DOSTĘP PREMIUM