Zaniżono wartość nieruchomości zwróconych Kościołowi? Lewica z wnioskiem do prokuratury

Wniosek do prokuratury na działania Komisji Majątkowej złoży SLD - dowiedział się reporter TOK FM. Śledczy mieliby przyjrzeć się kilkuset sprawom, które prowadziła Komisja. Zdaniem posłów istnieje podejrzenie, że wycenę wielu z przekazanych Kościołowi nieruchomości zaniżano.

Politycy Sojuszu chcą konkretnie, aby organy prokuratury sprawdziły, czy wykazane przez nich nieruchomości i majątek przekazany Kościołowi były prawidłowo wyceniane. - Będzie to jeden wniosek, ale dotyczący kilkuset spraw - ujawnia nam Sławomir Kopyciński, poseł SLD i dowodzi, że sprawa jest szokująca.

Politykowi udało się bowiem uzyskać od Komisji Majątkowej wykaz wszystkich nieruchomości, które w przeciągu 19 lat przekazano Kościołowi. To - jak wynika z podsumowania, które poznaliśmy - 490 nieruchomości: w tym - oprócz przedszkoli, szkół, domów dziecka, szpital i bibliotek - nawet budynek Sądu Rejonowego, operetki, dworca PKS, a nawet browaru. Jednocześnie przyznano rekompensatę na kwotę 107,5 mln złotych. Zdaniem lewicy istnieje podejrzenie, że wycenę wielu z tych nieruchomości zaniżano.

Wczoraj CBA zatrzymało Marka P., pełnomocnika zakonów w komisji majątkowej przy MSWiA. Jest podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji majątkowej oraz oszustwa na łączną sumę ok. 10 mln zł. To już piąta osoba, która usłyszała zarzuty w prowadzonym śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w handlu kościelnymi gruntami.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM