Kwaśniewski: Szczerość Kaczyńskiego dezawuuje go jako polityka

Aleksander Kwaśniewski jest zaskoczony ostatnimi wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, który zdecydowanie odcina się od swojej kampanii prezydenckiej. - Jarosław Kaczyński potencjał polityczny ma, ale w tej chwili ten potencjał zamienia w rodzaj rozprawy ze wszystkimi - mówi w Radiu Zet były prezydent.

Monika Olejnik zauważa, że po katastrofie smoleńskiej pojawiają się spiskowe teorie, za którymi mają stać Rosjanie. Jarosław Kaczyński uważa nawet, że to Donald Tusk ponosi moralną odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. - Nie chcę komentować tych słów. Coraz częściej słyszę wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, z którymi się nie zgadzam i które w swojej szczerości dezawuują go jako polityka. Ja nie wiem, jak można powiedzieć: ja nie wiem co się działo w czasie kampanii, bo byłem na silnych środkach uspokajających - mówi były prezydent, który jest "bardzo zdumiony" ostatnimi wywiadami prezesa PiS.

- Jarosław Kaczyński potencjał polityczny ma, ale w tej chwili ten potencjał zamienia w rodzaj rozprawy ze wszystkimi, także z własnym otoczeniem, co oczywiście będzie marginalizować PiS - przewiduje Kwaśniewski.

Polityka to nie jest indywidualne widzimisię

Jarosław Kaczyński nie zamierza współpracować z prezydentem Bronisławem Komorowskim po sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Co by Pan zrobił na miejscu prezydenta? - pytała Kwaśniewskiego Olejnik. - Nic bym nie zrobił. Powiedziałbym to, co mniej więcej Bronisław Komorowski powiedział. Sprawy Rady Bezpieczeństwa Narodowego czy uczestnictwa w polityce to nie są indywidualne widzimisię. To jest jakaś odpowiedzialność. Jeżeli Jarosław Kaczyński tej odpowiedzialności nie chce ponosić, jego wybór - uważa polityk.

Sprawa Olina związana z wygraną Kwaśniewskiego?

Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" pisze, że sprawa Olina z 1995 r. była prawdopodobnie prowokacją rosyjskich służb, które chciały zaszkodzić Polsce w staraniach o wstąpienie do NATO. - To jest jedna z hipotez, bardzo prawdopodobna. Bo komu to miało pomóc? Na pewno nie sytuacji wewnętrznej Polski, nie polskiej lewicy. Do dziś uważam, że sprawa Olina miała bezpośredni związek z wygranymi przeze mnie wyborami prezydenckimi - komentuje Aleksander Kwaśniewski w Radiu Zet.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM