Janusz Palikot odchodzi z Platformy Obywatelskiej

- W sobotę powiem dokładnie, kiedy to zrobię (odejdę - red.) - ogłosił w piątek polityk PO w TVN 24. Na sobotnim Kongresie Ruchu Poparcia Palikota w Sali Kongresowej w Warszawie Janusz Palikot ma też podać datę złożenia mandatu poselskiego.

O zamiarze opuszczenia Platformy Janusz Palikot mówił już dwa tygodnie temu przed posiedzeniem sądu koleżeńskiego. W piątek jednak powiedział to wprost. - Kongres musi mieć swoje wydarzenie i dlatego ogłoszenie daty zostawiam na jutro - dodał.

Palikot: Jutro rozpocznie się największa kampania społeczno polityczna po '89 r.

Palikot zapowiedział też, że w momencie rozstania z Platformą, oprócz legitymacji złoży też mandat poselski. - Jeżeli zostałem wybrany z ramienia PO to uczciwie muszę złożyć mandat - powiedział.

Palikot zaznaczył, że wpływ na to, kiedy podejmie decyzję o zrzeczeniu się mandatu ma fakt, że miejsce po nim w Sejmie może zająć Zbigniew Wojciechowski (w wyborach parlamentarnych startował z listy PO), który obecnie jest niezależnym kandydatem na prezydenta Lublina i konkurentem kandydata PO, obecnego wiceprezydenta miasta Krzysztofa Żuka. - Nie chciałbym złożyć mandatu tak, aby ten człowiek jeszcze w czasie kampanii samorządowej został posłem, bo to byłoby przeciwko PO, a nie chciałbym szkodzić Platformie lubelskiej. Nie ma żadnego powodu, żeby to robić - powiedział.

Na razie stowarzyszenie, później partia

Polityk zakłada, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych uda mu się wprowadzić do Sejmu 50 posłów, członków nowej partii, która powstanie na zrębach Ruchu Poparcia Palikota "Nowoczesna Polska".

W sobotę w Warszawie w Sali Kongresowej odbędzie się kongres Ruchu. Wbrew zapowiedziom, przed kongresem nie dojdzie do spotkania polityka z premierem Donaldem Tuskiem.

Głównym celem nowego ruchu, jak mówi sam Palikot, ma być zmiażdżenie SLD i "lekkie oskubanie" Platformy. - Ja wstępowałem do innej partii w 2005 roku. Wtedy była to partia liberalno-konserwatywna. A teraz to partia konserwatywna. Jak popatrzy się na liderów to większości z nich jest konserwatywna - wyjaśnił.

Zobacz: Palikot o wielu twarzach. Ile rozpoznasz? >>>

Jego zdaniem Platforma stała się "dupowata", bo "przestała się ruszać".

Szczegóły kongresu Palikot trzyma w tajemnicy. Wiadomo, że oprócz niego głos zabierze sześciu gości, m.in. poseł SLD Ryszard Kalisz, Magdalena Środa, Manuela Gretkowska i prawdopodobnie Kuba Wojewódzki.

Palikot przedstawi postulaty Ruchu "Nowoczesna Polska" - kilkanaście kroków, w jego ocenie, niezbędnych dla unowocześnienia kraju. Wypowiedzi gości mają się wiązać właśnie z poszczególnymi postulatami programowymi - informują współpracownicy Palikota.

Zamiar wzięcia udziału w kongresie potwierdziło 4 tysiące osób. Dla tych, dla których zabraknie miejsc, będzie telebim przed Salą Kongresową, albo internetowa transmisja na żywo.

DOSTĘP PREMIUM