Sondaż: 4 proc. głosów dla partii Palikota. "Nieźle"

Niespełna 4 procent respondentów zagłosowałoby na partię Janusza Palikota gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Prezes Instytutu Marcin Duma uważa, że pierwszy wynik ugrupowania na tle innych debiutów politycznych ostatnich lat nie jest zły. Zarówno Polska Plus jak i Prawica RP, czyli partie, które powstały w ciągu ostatnich lat nigdy nie uzyskały takiego poparcia - zauważa socjolog.

4 proc. nie zaspokaja jednak ambicji Palikota, który liczy na wejście do Sejmu. Jak przyznał w zeszłym tygodniu w rozmowie z Agnieszką Kublik, w przyszłorocznych wyborach liczy na 7-12 proc. głosów.

Agnieszka Kublik i Janusz Palikot, cz. II, "Liczę na poparcie 7-12 proc."

Zdaniem Marcina Dumy, na przyszłe wyniki partii duży wpływ będzie miał wpływ organizowany dziś w Warszawie Kongres Ruchu Poparcia Janusza Palikota "Nowoczesna Polska". Socjolog przedstawia dwa scenariusze: partia po starcie uzyskuje lepsze wyniki, jeśli uda się jej przyciągnąć innych znanych polityków, albo kolejne wyniki sondaży będą gorsze, jeżeli dzisiejszy zjazd sympatyków Palikota nie okaże się sukcesem.

Respondenci odpowiadali, także na pytanie jakim ugrupowaniom partia Janusza Palikota może odebrać głosy wyborców. 56 proc. badanych uważa, że Ruch Nowoczesna Polska zagrozi Platformie Obywatelskiej, 23 proc. - że Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, 16 proc. - że Prawu i Sprawiedliwości i 4 proc. - że Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Prezes Instytutu Marcin Duma twierdzi, że nowe ugrupowanie to problem przede wszystkim dla Donalda Tuska. Socjolog zaznacza, że ponad 53 proc. respondentów nie wiedziała w ogóle, jakim ugrupowaniom partia Janusza Palikota może odebrać głosy wyborców.

Badanie przeprowadzono 1 października na grupie 1083 osób, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95. Techniką badawczą była metoda telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

A czy Ty zagłosujesz na partię Palikota?

DOSTĘP PREMIUM