Palikot zabiera poparcie PO. "Wynik najgorszy od miesięcy"

Najgorsze notowania PO od wielu miesięcy, stabilizacja poparcia PiS i duży wzrost SLD - to tendencje widoczne w nowym sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. Ruch Palikota popiera natomiast prawie 4 proc. badanych.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w dzisiaj, na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 36,9 procent wyborców, a na Prawo i Sprawiedliwość - 27,9 procent - wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. W Sejmie znalazłyby się też Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Chęć głosowania na SLD zadeklarowało 15,5 procent ankietowanych, a na ludowców - 5,4 procent. Z kolei 3,8 procent respondentów zagłosowałoby na Ruchu Poparcia Janusza Palikota "Nowoczesna Polska".

W opinii politologa profesora Wawrzyńca Konarskiego spadek notowań Platformy nie jest zagrożeniem dla układu sił na scenie politycznej. Gdyby doszło jednak do poważnego kryzysu finansowego, wtedy partia rządząca traciłaby poparcie.

Prezes Instytutu Homo Homini Marcin Duma powiedział Polskiemu Radiu, że w porównaniu do badania z początku września wyniki sondażu zmieniły się przede wszystkim, ze względu na pojawienie się partii Janusza Palikota. Socjolog zauważa, że nowe ugrupowanie spowodowało, iż w badaniu wynik PO jest najgorszy od kilku miesięcy.

embed

Duma zwraca uwagę, że ustabilizowało się poparcie dla największej partii opozycyjnej. PiS w porównaniu do badania z początku września stracił jedynie 0,7 procent zwolenników. Z kolei kolejny miesiąc nowych wyborców zdobywa SLD, który w ciągu trzech tygodni zyskał niemal 3 procent poparcia zauważa szef Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Prawdopodobnie odebrał poparcie PO, gdyż partia ta stracił prawie 4 proc. poparcia .

Udział w wyborach zadeklarowało 46 procent uczestników badania co oznacza niemal 5-procentowy spadek w porównaniu do sondażu z początku września. 40 procent ankietowanych twierdzi, że nie poszłoby głosować.

Badanie przeprowadzono 1 października na grupie 1083 osób, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95. Techniką badawczą była metoda telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Którą partię popierasz?

DOSTĘP PREMIUM