MS: Trzy lata więzienia za udostępnianie nieletnim dopalaczy. W sieci też

Trzy lata więzienia będzie grozić osobom, które udostępniają (także przez internet) niepełnoletnim środki zagrażające ich zdrowiu lub życiu. Propozycja zmiany kodeksu karnego, którą zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości, ma zlikwidować legalną sprzedaż dopalaczy nieletnim.

Kwiatkowski: Musimy szczególnie chronić małoletnich Uzasadniając nowelizację przepisów minister Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że młodzi ludzie nie zawsze są w stanie właściwie ocenić zagrożenie jakie może spowodować stosowanie dopalaczy dla ich zdrowia. Dlatego każde udostępnienie nieletniemu środków odurzających lub substancji psychotropowych będzie zagrożone trzema latami więzienia. Chodzi o sprzedaż, produkcję, ale także przekazanie nieodpłatne nieletniemu niebezpiecznej substancji. Ma to wyeliminować sytuację, gdy osoba pełnoletnia kupuje dopalacze, a następnie oddaje zakup niepełnoletniemu, który nie mógłby sam kupić tego towaru w sklepie.

Kara za sprzedaż w internecie, bez względu na narodowość handlarza

Kara za udostępnienie małoletnim dopalaczy będzie obowiązywała także w przypadku posługiwania się internetem, nawet jeżeli strony będą umieszczone na zagranicznych serwerach - podkreślał podczas konferencji prasowej Tomasz Szafrański z Ministerstwa Sprawiedliwości.- Okoliczność, że np. strona będzie hostowana na serwerze brytyjskim, tajwańskim, czy jeszcze innym, nie na polskim, nie ma żadnego znaczenia dla odpowiedzialności karnej, dopóki do udostępnienia towaru dochodzi przez to, że zostanie on ostatecznie wysłany, doręczony na terytorium Polski - powiedział Szafrański.

- Co więcej odpowiedzialność osoby udostępniającej nie jest uzależniona od jej narodowości. Nie będzie żadnej odmienności w zakresie ścigania zakupów przez internet - dodał.

Walka z reklama skojarzeniową

Ministerstwo zapowiedziało także walkę z reklamą skojarzeniową. Chodzi o wyeliminowanie takiego rodzaju reklamy, który próbuje sugerować działanie odurzające sprzedawanego produktu.

Działania, które podejmuje resort mają być uzupełnieniem ustawy o zwalczaniu narkomanii oraz kampanii informacyjnej w szkołach na temat szkodliwości używania środków odurzających. Projekt nowelizacji kodeksu karnego ma jak najszybciej trafić do Sejmu.

Zmiany prawne to kolejny krok w walce ze sprzedażą dopalaczy. Pod koniec ubiegłego tygodnia do sklepów sprzedających tego rodzaju produkty weszli kontrolerzy GiS-u, którzy wydali decyzję o zamknięciu około 800 sklepów.

DOSTĘP PREMIUM