Ks. Sowa: Problem z Komisją Majątkową? "Wszyscy wiedzieli"

- Jestem zwolennikiem sytuacji, w której państwo, kiedy dojdzie do pewnego stopnia normalności, powinno zamknąć kwestie związane z funkcjonowaniem Funduszu Kościelnego. - mówił w Poranku TOK FM ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału ReligiaTV. Komentował wezwanie Janusza Palikota do zniesienia Funduszu. - Kościół bez Funduszu Kościelnego może się obyć, podobnie jak bez Komisji Majątkowej - stwierdził Sowa.

- Jestem zwolennikiem rozwiązań liberalnych, gdzie nie ma grup uprzywilejowanych, a każdy musi jakoś zatroszczyć się o siebie. Im więcej różnych ulg, zwolnień, respektowania różnych argumentów, czasem wykrzykiwanych bardzo głośno, tym gorzej dla państwa. A w konsekwencji dla nas - mówił w Poranku TOK FM ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału ReligiaTV. Przedstawił przy tym swoje stanowisko w sprawie Funduszu Kościelnego, którego zniesienia domagał się Janusz Palikot na swoim sobotnim kongresie .

- Trzeba wyjaśnić wiele bzdur, które pojawiły się w przeciągu ostatnich dni - zaczął Sowa. - Fundusz Kościelny nie jest instytucją para-emerytalną i nie wypłaca emerytur, nie płaci składek za duchownych, ponieważ duchowni też podlegają opodatkowaniu. Jest ono opodatkowaniem ryczałtowym dla tych duchownych, którzy zajmują się tylko pracą duszpasterską - tłumaczył. - Mówimy o czymś, co jest konsekwencją tego, co działo się w latach 50., kiedy Fundusz Kościelny powstał jako forma uprzywilejowania przez państwo niektórych duchownych. Tych, którzy uwierzyli w Polskę Ludową. I z tego tytułu byli opłacani i dostawali przywileje - mówił.

- Kiedy w latach 70. duchowni jako ostatnia grupa zawodowa zostali objęci normalnymi regulacjami emerytalnymi, postanowiono dopłacać do części składki zdrowotnej i chyba właśnie części składki emerytalnej. To miało swoje uzasadnienie, kiedy sytuacja była dosyć niejasna, także z punktu widzenia prawnego - opowiadał ks. Sowa. - Dzisiaj większość duchownych, którzy są aktywni, bo np. prowadzą katechezy, otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie i w tym zawiera się składka zdrowotna, itp. - dodał.

Sowa podkreślił, że jest zwolennikiem sytuacji, w której państwo, kiedy dochodzi do "pewnego stopnia normalności", powinno zamknąć kwestię związane z funkcjonowaniem Funduszu Kościelnego. - Kościół bez Funduszu Kościelnego może się obyć, podobnie jak bez Komisji Majątkowej - stwierdził dyrektor ReligiaTV. Jego zdaniem ten "pewien stopień normalności" oznacza, że państwo przyjęło regulacje o charakterze prawnym i ustawowym, a w Polsce między państwem a Kościołem taką regulacją była ratyfikacja konkordatu.

Problem z Komisją Majątkową? "Wszyscy wiedzieli"

Domika Wielowieyska spytała swojego porannego gościa także o głośną sprawę Komisji Majątkowej i działania SLD w tej sprawie . Sojusz zamierza złożyć w prokuraturze wniosek w sprawie działalności Komisji. - Od dziesięciu lat wszyscy wiedzieli, dlaczego Komisja Majątkowa jest kością niezgody - mówił ks. Sowa. - Po pierwsze, za licznymi działaniami stała grupa ludzi, o których nie powiedziałbym, że są ludźmi honoru czy Kościoła. Niezależnie od tego, czy nosili koloratki czy nie. Po drugie, była to pewnego rodzaju spółka z nieograniczonymi możliwościami do działania, które budowało fortunę beneficjentów tego działania. I po trzecie, cały problem rozpoczął się wtedy, kiedy przestano przekazywać ziemie, które znajdowały się w gestii Agencji Rolnej Skarbu Państwa, a kiedy zaczęto dysponować dość dowolnie mieniem samorządowym - stwierdził Sowa.

- Niewątpliwie rok 2010 przejdzie do historii, jeżeli będziemy szukali momentu przełamania się pewnych nastrojów, jako rok, kiedy doszło do wielu sytuacji, które się mszczą - podsumował dyrektor ReligiaTV. A ostatnie postulaty wobec Kościoła? - Aktywność antyklerykalna podczas konferencji ruchu Palikota trochę mnie zdziwiła, bo myślałem, że ci ludzie zebrali się w innych celach. Czy Kościół sobie na to zasłużył? W pewnym sensie ponosi konsekwencje bardzo nierozważnych i dziwnych działań, które tolerował, bądź też formalnie przez część duchownych animował - stwierdził ks. Kazimierz Sowa.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM