"Całkowita lojalność wobec władz". W PiS powstaje kodeks etyczny

Władze PiS chcą bardziej zdyscyplinować swoich posłów. Na polecenie Jarosława Kaczyńskiego powstaje wewnątrzpartyjny kodeks etyczny, którego jeszcze w tym roku będą musieli obowiązkowo przestrzegać wszyscy członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

Pracami nad stworzeniem kodeksu zasad postępowania czuwa posłanka Elżbieta Witek. - Jest już prawie gotowy. Chcemy go jeszcze tylko skonsultować z etykami, ale na pewno w tym roku będzie przyjęty przez komitet polityczny naszej partii - potwierdza nam Elżbieta Witek z PiS.

"Przygotowujemy kodeks etyki Prawa i Sprawiedliwości"

Działacz PiS ma być lojalny, odpowiedzialny i opierać się na wartościach chrześcijańskich

Co nakaże działaczom PiS nowy kodeks? Przede wszystkim zobowiąże do całkowitej lojalności wobec władz partii i kolegów z ugrupowania. Do tego wypowiedzi i czyny działaczy - jak wskaże dokument - mają być odpowiedzialne i nie szkodzące PiS-owi. Mają także opierać się wyłącznie na wartościach chrześcijańskich i polskiej kulturze.

W kodeksie działacze PiS znajdą też zalecenie, aby dokształcali się i podnosili swoje kwalifikacje. Przede wszystkich chodzi o to, aby byli na bieżąco z ciągle zmieniającym się prawem. Naczelną zasadą ma być też działanie na rzecz dobra publicznego. A więc jeśli działacz PiS zauważy, że nawet kolega z partii podejmuje działania niezgodne z prawem obowiązkowo będzie musiał na nie zaareagować - będzie głosił dokument.

Kodek etyczny PiS da też wszystkim działaczom możliwość zwracania się do partyjnej komisji etyki z prośbą o wykładnię, jak w sytuacji, która budzi jego wątpliwości ma postąpić.

Zasady mają obowiązywać także w życiu prywatnym posłów PiS

Posłanka Elżbieta Witek przyznaje, że nowe zasady mają obowiązywać parlamentarzystów i samorządowców PiS także w ich życiu prywatnym. - Oglądają i słuchają nas ludzie, wyborcy. Nie chcemy, żeby szła za nami opinie, że członkowie PiS stosują inne standardy w działalności publicznej i inne w działalności prywatnej. Dlatego te zasady muszą dotyczyć też życia prywatnego - wyjaśnia posłanka PiS-u.

Za złamanie zasad z kodeksu będą grozić kary: zawieszenie w prawach działacza lub nawet wyrzucenie z PiS. - Nasza partia nie jest organizacją przymusu. Każdy, kto nie zgodzi się z tymi zasadami przecież będzie mógł opuścić ugrupowanie - zauważa Elżbieta Witek.

Kodeks etyczny wewnątrz partii próbowała stworzyć w ubiegłym roku także Platforma Obywatelska. Do tej pory prace nad nim jednak się nie zakończyły.

DOSTĘP PREMIUM