Sondaż: Palikot poza Sejmem. "Taki słaby start..."

PRZEGLĄD PRASY. Tylko trzy partie znalazłyby się w Sejmie, gdyby wybory odbyły się dzisiaj - wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Po raz pierwszy w badaniach gazety pojawił się Ruch Poparcia Janusza Palikota. Wypadł wyjątkowo słabo.

Liderem sondażu jest niezmiennie Platforma Obywatelska - 47 proc. badanych oddałoby na nią swój głos, gdyby wybory do Sejmu odbyły się dzisiaj. Poparcie dla partii Donalda Tuska jednak spadło o 3 punkty procentowe w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca.

W badaniu traci też Prawo i Sprawiedliwość - 32 proc. ankietowanych zagłosowałoby na tę partię, czyli o 2 punkty proc. mniej, niż we wrześniu. - O ile poparcie dla PO w ostatnich miesiącach raz spada, raz rośnie, o tyle w przypadku PiS to już trwały trend spadkowy - podkreśla w rozmowie z gazetą dr Bartłomiej Biskup, politolog z UW. W jego opinii oznacza to, że ostrzejsze wypowiedzi lidera PiS-u Jarosława Kaczyńskiego przynoszą partii straty.

SLD w sondażu traci 1 punkt procentowy i zachowuje poparcie 11 proc. ankietowanych. Ciągle na granicy progu wyborczego jest z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe - na nie swój głos oddałoby 4 proc. pytanych.

Po raz pierwszy w badaniu na zlecenie "Rzeczpospolitej" pojawił się także Ruch Poparcia Janusza Palikota, jednak nie wypadł najlepiej - może liczyć zaledwie na 2 proc. głosów. - To bardzo mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak dużo ostatnio o Palikocie mówiło się w mediach. Taki słaby start nie wróży temu ruchowi sukcesu - komentuje dla "Rzeczpospolitej" dr Artur Wołek, politolog z Polskiej Akademii Nauk.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-11 października na próbie telefonicznej 1000 osób.

Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM