Palikot przeprasza za "pieprzony sąd". "Mówiłem tak jakby poza mikrofonem"

- Ja już tak jakby poza mikrofonem powiedziałem tej dziennikarce "pieprzony sąd" - tłumaczył dziś Janusz Palikot. Kontrowersyjne słowa padły w TVN24, gdy poseł mówił o kłopotach z rejestracją swojego stowarzyszenia. Sprawą obrazy sądu zajęła się prokuratura.

Palikot był zbulwersowany, że rejestracja jego stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota trwa już ponad dwa miesiące. Dziś na konferencji prasowej poseł tłumaczył, że kontrowersyjnego słowa użył już niejako po rozmowie. - Ja już tak jakby poza mikrofonem powiedziałem tej dziennikarce "pieprzony sąd", choć miałem świadomość, że oni robią jeszcze te telewizyjne przebitki. Zresztą nagrywała mnie w zupełnie innej sprawie - mówi Palikot. Dodaje, że nie ma do telewizji pretensji.

Poseł podkreśla, że był wzburzony tym, że kolejny raz jego współpracownicy muszą chodzić do sądu i coś poprawiać. - To są absolutnie błahostki, zupełne pierdoły, rzeczy nieistotne. Sąd powinien wezwać wnioskodawcę i na miejscu załatwić sprawę, bez tej całej korespondencji - mówi Palikot.

Poseł nie ma wątpliwości, że wypowiedział mocne słowa, które mogły wywołać poruszenie. - Jeśli ktoś się poczuł urażony, to ja oczywiście przepraszam - powiedział. Czy przeprosiny wystarczą? Nie wiadomo, bo sprawą obrazy sądu już zajęła się prokuratura.

Asystent posła tłumaczy, że w pismach składanych w sądzie przez współpracowników Palikota były drobne niedociągnięcia formalne np. literówki. Sąd wysyłał więc zawiadomienia, wzywając do naprawienia błędów. I właśnie to denerwuje posła. - Po co wysyłanie korespondencji? Przecież można to załatwić na miejscu, w sądzie - mówi Palikot.

- Nie ma takiej możliwości - odpowiada rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, Artur Ozimek. Dodaje, że jest to postępowanie pisemne, które zawiera określone wymogi formalne. - Wzywa się stronę do uzupełnienia braków, zakreśla się jej termin 14 dni - dodaje sędzia.

Wniosek o rejestrację stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota wpłynął do sądu w Lublinie 20 sierpnia. W tej chwili nie ma w nim już błędów, więc do rejestracji dojdzie prawdopodobnie w najbliższych dniach.

DOSTĘP PREMIUM