Michnik: PiS przypomina Komunistyczną Partię Polski

- To opozycja antysystemowa i antypaństwowa. Prawo i Sprawiedliwość przypomina Komunistyczną Partię Polski - mówi w rozmowie z "Wprost" redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.

Według redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, PiS jest jak przedwojenna partia komunistyczna. - To opozycja antysystemowa i antypaństwowa - mówi "Wprost" Adam Michnik. PiS - dodaje Michnik - podobnie jak Komunistyczna Partia Polski, krytykuje i odrzuca "cokolwiek by zrobiły jakiekolwiek rządy, choćby to było dobre i pożyteczne". - Partia komunistyczna chciała unicestwić państwo polskie - kontynuuje Michnik.

To nie jest opozycja parlamentarna normalnego typu

- To formacja, która chce unicestwić państwo demokratyczne, ukształtowane po 1989 r. - podkreśla. W ocenie Michnika, PiS wraca do języka z okresu swojej "wszechwładzy", gdy Lech Kaczyński był prezydentem, a Jarosław Kaczyński - premierem. - Jeżeli ktoś mi mówi, że Bronisław Komorowski, demokratycznie wybrany prezydent, został wybrany przez nieporozumienie i że ukrywał, że jest śmiertelnym wrogiem Kościoła katolickiego i krzyża katolickiego, że Polska jest niemiecko-rosyjskim kondominium, to wiem, że nie mam do czynienia z opozycją parlamentarną normalnego typu - tłumaczy Michnik.

Premier Tusk zrobił rzecz zasadniczą - ustabilizował kraj

Mimo że po drodze był kryzys, wielki dramat katastrofy samolotowej, kampania wyborcza i wszystko to, co jej towarzyszyło - mówi Adam Michnik w tygodniku "Wprost".

Zdaniem redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Donald Tusk jest premierem odpowiedzialnym za państwo. - Pewną całość dokonań tego premiera i rządu oceniam wysoko - dodaje Michnik. Błędem premiera, zdaniem Michnika, jest ingerowanie w rynek. - Dzieją się rzeczy dla mnie nie do końca zrozumiałe. Widzieliśmy, jak nasze państwo ingerowało w rynek gier hazardowych. To ingerencja, której w dzisiejszej Polsce bym się bał. Mam więcej zaufania do tego konkretnego rynku niż do tego konkretnego państwa rozumianego jako administracja, biurokracja, klasa polityczna itd. - podkreśla Adam Michnik.

DOSTĘP PREMIUM