Poncyljusz: 40 proc. albo rozmowy o przyszłości PiS

Co najmniej 40 proc. w wyborach do sejmików wojewódzkich to byłby sukces - mówi w Radiu RMF FM Paweł Poncyljusz. Gdyby było mniej, to ?będziemy musieli się zastanowić, jak to wszystko ma dalej wyglądać?.

Paweł Poncyljusz, poseł PiS mówi, że "ma nadzieję" na "rozmowy o przyszłości" partii, gdyby ta nie odniosła sukcesu w wyborach samorządowych. Według niego, wynik poniżej 40 proc. w wyborach do sejmików wojewódzkich będzie porażką. - Z zapowiedzi, które płyną, ja rozumiem, że dzisiaj sukcesem dla PiS będzie osiągnięcie na poziomie sejmików wojewódzkich ok. 40 proc. Tak rozumiem te wypowiedzi, zestawiając je z wypowiedziami po kampanii prezydenckiej - zapowiada.

Jarosław Kaczyński i niektórzy najważniejsi politycy partyjni krytykowali kampanię prezydencką organizowaną przez PiS-owskich liberałów w tym i Pawła Poncyljusza. Zarzucano im, że gdyby prowadzili bardziej agresywną kampanię, to prezes PiS mógłby wygrać wybory. W pierwszej turze Jarosław Kaczyński zdobył 36 proc. głosów, dlatego przy obecnym agresywnym kursie PiS liczy się na więcej.

Jednak nawet mimo przegranej, Poncyljusz nie wierzy, żeby doszło do zmiany lidera partii, czy choćby osłabienia jego pozycji. - Nie, bo Jarosław Kaczyński jest pewnym prezesem do 2014 roku. Ja uważam, że to będzie przełomowy moment. Będzie można zamknąć etap od końca wyborów prezydenckich, gdzie mieliśmy 36 proc. - mówię o pierwszej turze i otworzyć etap, który albo jest marszem bo władzę - i mam nadzieję, że tak będzie, albo będziemy musieli się zastanowić jak to wszystko ma dalej wyglądać - twierdzi.

Bez dyscypliny ws. in vitro?

Paweł Poncyljusz nie wierzy, żeby w PiS była dyscyplina ws. głosowania nt. in vitro. - Nie sądzę. Byłoby chyba źle. Znaczy w tego typu sprawach sumienia, bo de facto jest to sumienie. Dla jedności partii, która grupuje ludzi z różnym pochodzeniem, z różną historią, myślę, że takiej dyscypliny być nie powinno, ale nie ma wątpliwości, gdzie będzie większość - mówi. Dodaje, że spodziewa się tylko zaleceń kierownictwa partii.

DOSTĘP PREMIUM