Gowin w TOK FM o ekskomunice: Abp przyciśnięty do muru...

- Słowa arcybiskupa o ekskomunice grożącej posłom popierającym in vitro robią wrażenie. Abp próbował ważyć racje, ale przyciśnięty do muru wypowiedział słowa, które moim zdaniem z punktu widzenia prawa kanonicznego są mocno dyskusyjne - powiedział w TOK FM Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej, autor jednego z projektów ustawy o in vitro.

Jarosław Gowin odniósł się na antenie Radia TOK FM do ostatnich słów abp. Henryka Hosera , szefa Zespołu Ekspertów Episkopatu ds. Bioetycznych, który w wywiadzie udzielony Polskiej Agencji Prasowej stwierdził , że posłowie popierający ustawę liberalizującą stosowanie metody in vitro muszą liczyć się z możliwością ekskomuniki. "Jeżeli są świadomi tego, co robią, i chcą, by taka sytuacja zaistniała, jeżeli nie działają w kierunku ograniczenia szkodliwości takiej ustawy, to moim zdaniem automatycznie są poza wspólnotą Kościoła" - powiedział Hoser.

- Słowa arcybiskupa o ekskomunice grożącej posłom popierającym in vitro robią wrażenie, chociaż jak się wczytać w cały wywiad, to widać wyraźnie, że arcybiskup próbował ważyć racje, unikać ostrych sądów, ale przyciśnięty do muru wypowiedział te słowa, które moim zdaniem z punktu widzenia prawa kanonicznego są mocno dyskusyjne - komentował na antenie TOK FM wywiad Hosera Jarosław Gowin, autor jednego z projektów ustawy o in vitro. - Głos biskupów nie wpłynął na mój sposób myślenia. Ja się problematyką bioetyczną zajmuję od kilku lat. Przekopałem się przez masę dokumentów, książek, analiz. Znam dobrze stanowisko Kościoła i ich wypowiedzi nic nowego do mojej wiedzy nie wniosły - dodał.

- Na pewno ci, którzy są członkami Kościoła, powinni brać pod uwagę głos biskupów, ale ostatecznie każdy z nas powinien głosować za takimi rozwiązaniami, które wydają mu się słuszne w świetle jego rozumu i jego sumienia. Nie wyobrażam sobie, żeby w takiej sprawie była dyscyplina klubowa w Sejmie - podkreślił poseł.

DOSTĘP PREMIUM