Tusk: nie dla przemocy politycznej w Polsce

- Liczę na to, że wszyscy w Polsce otrzeźwiejemy, i że żadna śmierć nie będzie powodem do tego, że negatywne emocje i zło będą brały górę nad dobrem - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk. Premier złożył rodzinie zamordowanego asystenta europosła PiS wyrazy współczucia i zapowiedział, że w Polsce przemoc polityczna nie będzie rzeczą normalną.

Tusk: Proszę wszystkich, aby pohamowali polityczne emocje

Premier zaapelował, by dzisiejsze zabójstwo "nie stało się zaczątkiem czegoś bardzo złego w Polsce".

- Nie mieliśmy do tej pory do czynienia z zamachami o charakterze politycznym - mówił premier Tusk. I zwrócił się do "tych, którzy odpowiedzialni są za zbiorowe emocje", by pokazali, że dzisiejszy atak to "jednostkowy, tragiczny wypadek", a nie "coś, co na długi czas zmieniłoby stan rzeczy w Polsce".

Premier: nie dla atmosfery konfliktu i zaciekłości

Polska powinna być miejscem bezpiecznym - mówił dalej premier. Przypomniał, że zabójstwo zostało dokonane w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi, "a to także sprzyja większym niż zwykle emocjom". Tusk wezwał do "poważnej refleksji" i zapowiedział, że "państwo będzie chciało skutecznie wyeliminować poczucie zagrożenia". Podkreślił konieczność "wspólnego działania Polaków i środowisk politycznych" obliczonego na "wygaszanie atmosfery konfliktu i zaciekłości".

W Polsce przemoc nie może być rzeczą normalną"

- To ostatni moment, aby atmosferę politycznych sporów doprowadzić do stanu normalnego. Ta niepotrzebna, tragiczna śmierć nie może sprawić, by polska scena polityczna stała się sceną ziejących nienawiścią polityków. Nikt nie chce, by przyszłość Polski przypominała dramaty wielu krajów, gdzie przemoc jest rzeczą normalną - mówił Tusk. - W Polsce nie może być to rzecz normalna - dodał i zapowiedział, że będzie zwracał się do kandydatów samorządowych, by złagodzili język. Według premiera w Polsce nie może rozpętać się "piekło negatywnych emocji".

- Sam dołożę starań, by te słowa nie były wezwaniem bez echa, i żeby komentarze były nacechowane obywatelską odpowiedzialnością. Tusk zwrócił się także do dziennikarzy o "nastrój odpowiedzialnej powagi". Zapowiedział, że jeszcze dziś "odbierze od MSW raport co do działań, jakie państwo podjęło na rzecz zabezpieczenia" przed takimi sytuacjami w przyszłości.

Zabójstwo w biurze PiS w Łodzi

We wtorek starszy mężczyzna w łódzkim biurze PiS śmiertelnie postrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS Janusza Wojciechowskiego. Ciężko ranił też Pawła Kowalskiego, szefa biura posła Jarosława Jagiełły. Policja zatrzymała napastnika.

DOSTĘP PREMIUM